Kot je danes pojasnil belgijski premier Alexander De Croo, sta za njimi dve težki leti, a da ta sporazum predstavlja »svetilnik za bolj inovativno, trajnostno in digitalno gospodarstvo. Namenjen je opolnomočenju ljudi in podjetij.«
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Nova zakonodaja naj bi predvsem zagotovila večjo prožnost na področju delovnega časa in tudi lokacije dela. Tako bodo zaposlenim omogočili, da na dan delajo več ur, s tem pa si delovni teden skrajšajo za en dan. Maksimalno število delovnih ur na dan bo sicer postavljeno pri 9,5 ure, a bo mogoče ta čas podaljšati na podlagi kolektivne pogodbe med posameznim podjetjem in sindikati. S tem bi lahko posameznik v teoriji delal samo štiri dni v tednu. Zaposleni se bodo lahko odločili tudi, da v posameznem tednu delajo več, s tem pa si skrajšajo delovni čas v naslednjem tednu. »To se mora zgoditi na podlagi zahtevka zaposlenega, pri čemer mora delodajalec v primeru zavrnitve navesti trdne razloge,« je dejal minister za gospodarstvo Pierre-Yves Dermagne.
V skladu z reformo bodo morala podjetja z več kot 20 zaposlenimi upoštevati tudi pravico zaposlenega, da se zunaj delovnih ur ne odziva na klice ali elektronsko pošto svojega šefa.