Doslej je veljalo, da je pridružitev zvezi Nato eden od glavnih političnih ciljev ukrajinske vlade. Širitev Nata na vzhod pa že več let z zaskrbljenostjo spremlja Rusija, ki od zahodnih držav zahteva, da se ustavijo vsaj na meji z Ukrajino. Zahodne sile vztrajajo, da so vrata Nata odprta za vse države, ki se želijo pridružiti.
Pristaiko je v nedeljo za BBC dejal, da bi lahko bila Ukrajina »fleksibilna« glede svojih načrtov o pridružitvi Natu, če bi se s tem izognili vojni z Rusijo. Ker so se ob njegovi izjavi takoj pričela različna ugibanja, je danes dodatno pojasnil, da Ukrajini ni spremenila svojega načrta, so pa pripravljeni na pogovore z Moskvo. Širjenje govoric o neizbežnem ruskem napadu po njegovem ustvarja negotovost in ne pripomore k rešitvi zapletenega položaj.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Iz kabineta ukrajinskega predsednika Vladimirija Zelenskega so čutili potrebo, da dodatno pojasnilo veleposlanikovo omembo "fleksibilnosti". Sporočili so, da Ukrajina ostaja zavezana k vstopu v zvezo Nato, veleposlanik pa da je to besede omenil le glede pogovorov z Rusijo. Zelenski je sicer kritiziral "paniko", ki se ustvarja na Zahodu in vztrajal, da zaenkrat ni videl nobenih dokazov o tem, da Rusija dejansko načrtuje skorajšnjo invazijo na njegovo državo.
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je Rusijo in druge ključne članice Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) pozval k nujnemu srečanju v roku 48 ur glede zaostrovanja napetosti na ukrajinsko-ruski meji, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Rusija sicer zavrača kakršnekoli načrte o invaziji na sosednjo državo, a Zahod spričo kopičenja več kot 100.000 ruskih vojakov ob meji opozarja, da se Moskva očitno pripravlja na vojaško akcijo. Najostrejše pri tem so ZDA, ki so v zadnjih dneh ocenile, da bi se lahko napad na Ukrajino začel kadarkoli, morda še v tem tednu. Ameriški obveščevalci so izpostavili to sredo kot potencialen dan začetka invazije.