Na Dunaju se namreč danes nadaljujejo pogovori o mednarodnemu sporazumu o iranskem jedrskem programu. Po navedbah virov blizu pogovorov je sporazum "na vidiku". Glavni iranski pogajalec Ali Bagheri naj bi se še danes srečal z namestnikom visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Enriquejem Moro, ki vodi pogovore.
Pogovori na Dunaju, ki se jih udeležujejo Velika Britanija, Kitajska, Francija, Nemčija, Iran, Rusija ter posredno ZDA, so bili prekinjeni konec januarja. Pogajalci so se vrnili v svoje države po nadaljnja navodila, a je v zadnjih tednih prišlo do napredka. "Dogovor, ki bo obravnaval temeljne pomisleke vseh strani, je na vidiku. Vendar če ga ne bomo dosegli v prihodnjih tednih, nam bo nenehen jedrski napredek Irana onemogočil vrnitev k sporazumu," je v ponedeljek ocenil neimenovani tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva.
"Odgovori, ki jih bodo ZDA prinesle na Dunaj, bodo odločili, kdaj bomo lahko dosegli dogovor," je medtem dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Said Katibzadeh. Po njegovih navedbah so dosegli "znaten napredek na različnih področjih dunajskih pogajanj". To vključuje tudi zagotovila, ki jih Iran zahteva od ZDA, in sicer, da ne bodo znova kršile dogovora, je dodal Katibzadeh.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Odpovedali so se sankcijam
Ruski pogajalec Mihail Uljanov je v pogovoru za ruski dnevnik Kommersant dejal, da so stranke "pet minut oddaljene od cilja". "Izdelan je osnutek končnega dokumenta. Več točk je treba še dodelati, vendar je ta dokument že na mizi," je dejal. Nemški kancler Olaf Scholz je v ponedeljkovem pogovoru za Washington Post to označil za "odločilni trenutek".
Washington je v petek sporočil, da se odpoveduje sankcijam glede iranskega civilnega jedrskega programa. Gre sicer za tehnični korak, ki je potreben za vrnitev k jedrskemu sporazumu iz leta 2015, od katerega so ZDA enostransko odstopile leta 2018. Nedavno odločitev drugim državam in podjetjem omogoča, da sodelujejo v civilnem jedrskem programu Irana, ne da bi ZDA proti njim sprožile sankcije.
Za Iran je bil sicer ukrep ZDA glede sankcij nezadosten. Sekretar iranskega vrhovnega sveta za nacionalno varnost Ali Šamkani je na Twitterju obtožil administracijo ameriškega predsednika Joeja Bidna, da nadaljuje Trumpovo kampanjo "največjega pritiska" na Iran.