Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je pred petkovim srečanjem državnega sekretarja Antonyja Blinkena z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom v Ženevi danes dejala, da je Rusija že pripravljena, da lahko vsak trenutek napade Ukrajino. Psakijeva je še dejala, da je položaj najbolj resen doslej in skrajno nevaren. Prav na pogovorih v Ženevi bo Blinken skušal z Lavrovom ugotoviti, ali obstaja diplomatski izhod oziroma neko skupno stališče glede rešitve ukrajinske krize.
Tiskovna predstavnica Bele hiše je tudi zagotovila, da bodo v primeru invazije Rusije, ki je že zavzela Krim in podpira proruske separatiste na vzhodu Ukrajine, sledile resne gospodarske posledice. "Na mizi so vse opcije," je dejala.
Za napetosti je obtožila ruskega predsednika Vladimirja Putina, čeprav Kremelj zanika, da bi pripravljal napad na Ukrajino. "Upamo, da se bo odločil za diplomatsko pot. Obstaja tudi druga pot in od Rusije je odvisno, za katero pot se bo odločila. Če se ne odloči za diplomatsko pot, bodo posledice zelo resne," je dejala.
Obkoljevanje Ukrajine?
Visoka predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva, ki ni želela biti imenovana, je medtem novinarjem dejala, da so v State Departmentu zaskrbljeni zaradi premika ruskih vojakov v ukrajinsko severno sosedo, Belorusijo. V državi bodo sicer po pojasnilih Minska in Moskve potekale skupne vojaške vaje, a v ZDA jih skrbi, da želi Rusija pod pretvezo vaj vojake v državi namestiti za daljše obdobje in si odpreti pot za morebiten napad na Ukrajino s severa.
Ameriška diplomacija je obenem zaskrbljena nad predlogi režima beloruskega voditelja Aleksandra Lukašenka za spremembe ustave, ki bi Rusiji dovoljevale namestitev jedrskega orožja v državi.
ZDA sicer skupaj z evropskimi zaveznicami ne nameravajo odgovoriti na morebiten napad na Ukrajino z vojaško silo, vendar naj bi bile gospodarske sankcije najostrejše doslej. Ena od posledic bi lahko bila zaustavitev projekta plinovoda Severni tok 2 iz Rusije do Nemčije, ki je dokončan, vendar plinovod še ne deluje.