Profesor ugledne ameriške univerze je obtožen skrivanja povezav s programom zaposlovanja, ki ga vodijo Kitajci. V torek je bil spoznan za krivega po vseh točkah obtožnice. 62-letni Charles Lieber je nekdanji predsednik oddelka za kemijo in kemično biologijo harvardske univerze.
Porota je razpravljala približno tri ure, preden je razglasila sodbo po petih dneh pričevanja na zveznem sodišču v Bostonu.
Lieber je prikril tudi svoj dohodek iz kitajskega programa, vključno s 50.000 dolarjev na mesec od Tehnološke univerze Wuhan, do 158.000 dolarjev življenjskih stroškov in več kot 1,5 milijona dolarjev nepovratnih sredstev, navaja tožilstvo.
Lieberjev zagovornik Marc Mukasey je trdil, da tožilci ne bodo mogli dokazati, da je Lieber deloval "zavestno, namerno ali namerno ali da je dal kakršno koli pomembno lažno izjavo". Mukasey je tudi poudaril, da Lieber ni bil obtožen nezakonitega prenosa kakršne koli tehnologije ali lastniških informacij na Kitajsko.
Tožilci so trdili, da je Lieber zavestno skrival svojo vpletenost v kitajski načrt tisoč talentov – program, ki je bil zasnovan za novačenje ljudi, ki poznajo tujo tehnologijo in intelektualno lastnino, na Kitajsko, da bi zaščitil svojo kariero in ugled.
Kitajska je po Lieberjevi obsodbi zagovarjala svoje programe mednarodne znanstvene izmenjave. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Zhao Lijian je dejal, da Kitajska takšne izmenjave upravlja na enak način kot ZDA in druge države.