Zavržena cepiva

V Nigeriji zaradi pretečenih rokov milijon doz cepiva na smetišče

L.J.
23. 12. 2021, 11.59
Posodobljeno: 23. 12. 2021, 12.33
Deli članek:

Zamude pri dostavi in zadržanost lokalnega prebivalstva do cepiv sta onemogočili nigerijski vladi, da bi uporabila vse doze cepiva AstraZeneca

Reuters
Na smetišču v nigerijskem kraju Abuja so zavrgli več kot milijon doz cepiva AstraZeneca s pretečenim rokom uporabe

V Nigeriji je bila vlada zaradi pretečenih rokov cepiva AstraZeneca prisiljena zavreči več kot milijon doz cepiva. Gre za skoraj polovico doz cepiva, ki jih je nigerijska vlada prejela oktobra v sklopu distribucije cepiv državam v razvoju.

Rok uporabe je cepivom pretekel novembra, do takrat pa je nigerijskim oblastem uspelo uporabiti dober milijon in pol doz cepiva. Nigerijska vlada cepiva ni uspela uporabiti pred iztekom roka uporabe zaradi zamud pri dostavah cepiva, slabo razvite zdravstvene infrastrukture, in zadržanosti lokalnega prebivalstva do cepljenja. Nigerijska vlada je v izjavi pojasnila, da so zaradi zamud pri dostavah prejeli cepiva z zelo kratkim rokom uporabe. Nekatera cepiva so prispela zgolj 2 tedna preden jim je potekel rok uporabe. 

Cepiva in globalna neenakost

Države podsaharske Afrike se spopadajo z izredno nizko precepljenostjo prebivalstva. V Nigeriji sta polno cepljena zgolj 2 odstotka prebivalstva. Najvišjo stopnjo precepljenosti v podsaharski Afriki dosega Republika Južna Afrika pri 26 odstotkih. 

Del težave pri nizki precepljenosti je distribucija cepiv. Največ cepiv namreč roma v države globalnega severa. Države članice skupine G20 so po podatkih organizacije UNICEF do sedaj prejele kar 15-krat več doz cepiva na prebivalca kot države podsaharske Afrike.  

Da bi naslovili ta razkorak, so pri Svetovni zdravstveni organizaciji razvili shemo COVAX, v okviru katere bi del cepiva, ki so ga odkupile bogatejše države, romal v države v razvoju. Shema pa se je že večkrat izkazala za pomanjkljivo. Cilj sheme je bilo prerazporediti 2 milijardi doz pred koncem leta 2021. Po trenutnih ocenah bo do konca leta državam v razvoju razdeljenih zgolj 1.4 milijarde doz cepiva. 

Toda tudi neenakost v razdeljevanju cepiv ni edina težava. Države podsaharske Afrike se spopadajo s slabo zdravstveno infrastrukturo in zadržanostjo lokalnega prebivalstva do cepiv. Za slednjo strokovnjaki krivijo tudi dolge zamude pri dostavi obljubljenih doz cepiva. Nizka precepljenost v podsaharski Afriki je po mnenju strokovnjakov nevarna tudi z vidika ranljivosti za razvoj novih sevov koronavirusa. 

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij