Slovenski zunanji minister Anže Logar je po razpravi izpostavil, da obstaja splošno zavedanje glede resnosti položaja, ki se lahko v vsakem trenutku zaostri. "Morebitna napačna interpretacija posameznega dejanja lahko sproži verižno reakcijo, ki si je nihče ne želi. Obenem je jasno, da noben razplet dogodkov ni izključen," je dejal v virtualnem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju.
EU, ki je danes ponovila neomajno podporo ozemeljski celovitosti, suverenosti in neodvisnosti Ukrajine, se glede sankcij proti Rusiji v primeru nove agresije proti Ukrajini tesno usklajuje s partnericami, zlasti z ZDA. O tem so v začetku meseca v Rigi razpravljali tudi zunanji ministri zveze Nato.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je tedaj izpostavil globoko zaskrbljenost zaradi dokazov o načrtih Rusije za uporabo sile proti Ukrajini in poudaril odločenost članic zveze Nato, da v tem primeru ostro ukrepajo, tudi z gospodarskimi sankcijami, kakršnih doslej še niso uporabile.
Zunanji ministri EU so sicer danes potrdili sankcije proti skupini ruskih plačancev Wagner zaradi hudih zlorab človekovih pravic v Ukrajini, Siriji, Libiji, Srednjeafriški republiki, Sudanu in Mozambiku. Borrell je ob predstavitvi odločitve dejal, da dejavnosti skupine Wagner "izražajo rusko hibridno vojskovanje".
Na zahtevo Litve, ki se zaradi odprtja tajvanskega diplomatskega predstavništva v Vilni spoprijema s kitajskimi gospodarskimi sankcijami, so ministri obravnavali tudi odnose s Kitajsko. Litovski zunanji minister je po Logarjevih navedbah podrobno predstavil položaj.
V kontekstu razprave o Kitajski in Litvi naj bi po napovedih danes več držav odprlo vprašanje diplomatskega bojkota zimskih olimpijskih iger v Pekingu, vendar o tem po Borrellovih in Logarjevih besedah danes niso razpravljali.