Konflikt ne pojenja

EU sporoča Rusiji, da jo čakajo resne posledice v primeru agresije proti Ukrajini

P.T./STA
13. 12. 2021, 21.25
Posodobljeno: 13. 12. 2021, 21.28
Deli članek:

Zunanji ministri EU so bili danes jasni, da bo imela vsakršna agresija Rusije proti Ukrajini politične posledice in visoko gospodarsko ceno.

Profimedia
Mnenje EU je predstavil visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell.

Slovenski zunanji minister Anže Logar je po razpravi izpostavil, da obstaja splošno zavedanje glede resnosti položaja, ki se lahko v vsakem trenutku zaostri. "Morebitna napačna interpretacija posameznega dejanja lahko sproži verižno reakcijo, ki si je nihče ne želi. Obenem je jasno, da noben razplet dogodkov ni izključen," je dejal v virtualnem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju.

EU, ki je danes ponovila neomajno podporo ozemeljski celovitosti, suverenosti in neodvisnosti Ukrajine, se glede sankcij proti Rusiji v primeru nove agresije proti Ukrajini tesno usklajuje s partnericami, zlasti z ZDA. O tem so v začetku meseca v Rigi razpravljali tudi zunanji ministri zveze Nato.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je tedaj izpostavil globoko zaskrbljenost zaradi dokazov o načrtih Rusije za uporabo sile proti Ukrajini in poudaril odločenost članic zveze Nato, da v tem primeru ostro ukrepajo, tudi z gospodarskimi sankcijami, kakršnih doslej še niso uporabile.

Zunanji ministri EU so sicer danes potrdili sankcije proti skupini ruskih plačancev Wagner zaradi hudih zlorab človekovih pravic v Ukrajini, Siriji, Libiji, Srednjeafriški republiki, Sudanu in Mozambiku. Borrell je ob predstavitvi odločitve dejal, da dejavnosti skupine Wagner "izražajo rusko hibridno vojskovanje".

Na zahtevo Litve, ki se zaradi odprtja tajvanskega diplomatskega predstavništva v Vilni spoprijema s kitajskimi gospodarskimi sankcijami, so ministri obravnavali tudi odnose s Kitajsko. Litovski zunanji minister je po Logarjevih navedbah podrobno predstavil položaj.

V kontekstu razprave o Kitajski in Litvi naj bi po napovedih danes več držav odprlo vprašanje diplomatskega bojkota zimskih olimpijskih iger v Pekingu, vendar o tem po Borrellovih in Logarjevih besedah danes niso razpravljali.