Združene države Amerike daleč največ prispevajo k onesnaževanju s plastiko na svetu. Skupno so ZDA v letu 2016 ustvarile približno 42 milijonov ton plastičnih odpadkov, kar je več kot dvakrat več kot na Kitajskem in več kot v vseh državah EU skupaj, navaja poročilo ameriške Nacionalne akademije znanosti, inženiringa in medicine.
Združene države predstavljajo manj kot pet odstotkov svetovnega prebivalstva
Vsak Američan v povprečju ustvari 130 kilogramov plastičnih odpadkov na leto, sledi Velika Britanija z 98 kilogrami, v Franciji je povprečje 43 kg.
"Uspeh čudežnega izuma plastike v 20. stoletju je povzročil tudi svetovno poplavo plastičnih odpadkov, kamor koli pogledamo," je zapisala Margaret Spring, predsednica odbora strokovnjakov, ki so napisali poročilo, ki ga je naročil ameriški kongres.
Recikliranje ne spremlja proizvodnje
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Vsaj 8,8 milijona ton plastičnih odpadkov vsako leto konča v oceanu. Kar je približno en tovornjak za smeti, ki ga vsako minuto raztovorijo v morje, pojasnjujejo v poročilu. Vsa plastika, vključno s tisto, ki jo vržemo na tla, lahko konča v oceanu, dodajajo.
Pri trenutni hitrosti bi lahko količina plastike, vržene v ocean, do leta 2030 dosegla 53 milijonov ton na leto, kar je polovica skupne teže rib, ki jih vsako leto ujamemo v oceanu.
Proizvodnja plastike je od osemdesetih let prejšnjega stoletja eksplodirala, recikliranje pa ne, poudarjajo.
Poročilo priporoča razvoj nacionalne strategije v ZDA do konca leta 2022 in podrobno opredelitev več smeri, ki bi lahko napadle problem. Na primer določitev omejitev proizvodnje plastike, ki jo ni mogoče reciklirati, ali razvoj plastičnih nadomestkov.
To je najbolj izčrpno poročilo o onesnaženju s plastiko, ki je bilo kdaj objavljeno, je povedala Judith Enk, predsednica Beyond Plastics.