še zadnji

Poraženi ameriški vojaki zapustili Afganistan

B.K./STA
31. 8. 2021, 06.18
Posodobljeno: 31. 8. 2021, 06.59
Deli članek:

Iz "pokopališča imperijev" je odšel še zadnji ameriški vojak.

Reuters
Generalmajor Chris Donahue, poveljnik 82. zračnoprevozne divizije, kot zadnji ameriški vojak zapušča Afganistan.

Ameriška vojska je po navedbah obrambnega ministrstva ZDA v ponedeljek zapustila Afganistan in končala tudi evakuacijo svojih državljanov iz te države. Tako je po 20 letih zapustila deželo pod Hindukušem, kjer so oblast sredi avgusta prevzeli talibani.

"Tu sem, da bi sporočil zaključek našega umika iz Afganistana in konec vojaške misije za evakuacijo ameriških državljanov," je sporočil ameriški general Kenneth McKenzie.

Zadnje letalo z ameriškimi vojaki je z letališča Hamida Karzaja v Kabulu poletelo minuto pred polnočjo po krajevnem času, je sporočil. 31. avgust je kot rok za umik letos določil ameriški predsednik Joe Biden.

Biden: Talibani so "zelo pomagali"

Veliko transportno letalo C-17 je poletelo ob strogih varnostnih ukrepih, potem ko je bilo letališče v zadnjih dneh tarča dveh napadov skrajne skupine Islamska država. Po besedah ameriškega generala so talibani, ki so sredi avgusta prevzeli oblast v Afganistanu, "zelo pomagali" pri evakuacijah in zadnjih poletih.

Tako so ameriški vojaki in pripadniki vojsk drugih držav zveze Nato po 20 letih zapustili deželo pod Hindukušem, v katero so odšli po terorističnem napadu v ZDA leta 2001.

Talibani so maja ob začetku umika tujih sil sprožili več ofenziv po vsej državi. Najprej so osvojili obsežna območja na podeželju, v začetku avgusta je padla prva prestolnica katere od afganistanskih provinc. 15. avgusta je padlo še glavno mesto Kabul, predsednik Ašraf Gani pa je zapustil državo. Talibani so tako znova prevzeli oblast v državi.

Evakuacija sodelavcev ostala nedokončana

Ob njihovem prihodu na oblast so se na kabulsko letališče začele zgrinjati množice Afganistancev, ki so želeli v strahu pred novimi oblastmi zapustiti državo. Zavezniške države na čelu z ZDA pa so začele tudi evakuacije svojih državljanov, ki so delovali v Afganistanu. Iz države so pomagale tudi svojim afganistanskim sodelavcem, s katerimi so sodelovali v zadnjih 20 letih. Iz Afganistana so evakuirali okoli 122.000 ljudi.

Talibani so sicer večkrat zagotovili, da bodo odhode državljanom tujih držav in Afganistancem z veljavnimi dokumenti dovoljevali tudi po 31. avgustu.

Nasilje se nadaljuje

Pred iztekom roka za umik so se varnostne razmere v okolici letališča močno zaostrile. V četrtek je skrajna skupina Islamska država (IS) pred enim od vhodov na letališče izvedla teroristični napad, v katerem je bilo ubitih več kot 100 ljudi, tudi 13 ameriških vojakov. ZDA so na to odgovorile z zračnim napadom iz brezpilotnega letala, v katerem so bili ubiti tudi civilisti, med njimi kar pet otrok.