Tretji odmerek?

Kreator Pfizerjevega cepiva drugačnega mnenja kot ameriški farmacevtski gigant

S.R.
25. 7. 2021, 19.49
Posodobljeno: 25. 7. 2021, 20.49
Deli članek:

Glede trajanja zaščite, ki jo nudijo cepiva proti covidu-19, ostaja odprtih veliko vprašanj, ki bodo odgovore dobila šele v naslednjih mesecih ali celo letih.

Profimedia
Ozlem Tureci in Ugur Sahin, nemška zakonca turških korenin, ki sta razvila Pfizerjevo cepivo Comirnaty. V ozadju nemška kanclerka Angela Merkel.

Čeprav večina znanstvenikov zaenkrat meni, da tretji odmerek cepiva, tako imenovan poživitveni odmerek, vsaj zaenkrat ni potreben, je ameriški farmacevtski gigant Pfizer, ki proizvaja cepivo nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech, nedavno sporočil, da bo ameriško upravo za hrano in živila (FDA) zaprosil za odobritev tretjega odmerka svojega cepiva. Pri FDA so v prvem odzivu navedli, da poživitveni odmerek ne bo potreben, a so pred nekaj dnevi svoje mnenje spremenili ter pojasnili, da bo tretji odmerek morda potreben »vsaj za nekatere Američane.« Kot je opozoril ameriški znanstvenik in direktor raziskovalnega inštituta Scripps Eric Topol, podatki, ki bi to podpirali, javnosti še vedno niso na voljo.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Zadnje informacije iz Izraela, kjer je precepljenost zelo visoka, večina prebivalcev pa je cepljena s Pfizerjevim cepivom, sicer kažejo, da zaščita pred samo okužbo pri nekaterih prebivalcih z meseci nekoliko upada oziroma upada količina protiteles, a zaščita pred nastopom hujšega poteka bolezni in smrti ostaja izjemno visoka. Podatki s terena namreč kažejo, da je pri tistih, ki so bili z drugim odmerkom Pfizerjevega cepiva cepljeni januarja, verjetnost za okužbo tudi do trikrat višja kot pri tistih, ki so bili polno cepljeni maja. V zvezi s temi podatki je danes za časnik The Wall Street Journal spregovoril tudi direktor nemškega BioNTecha Ugur Sahin, ki je skupaj s svojo soprogo Ozlem Tureci razvil to izjemno učinkovito mRNA cepivo. Potrdil je, da ob hitrem širjenju različice delta vsaj glede na podatke iz Izraela kaže na nekoliko manjšo zaščito pred okužbo, a je hkrati pritrdil večini znanstvenikov, da velika večina cepljenih ostaja zaščitena pred nastopom hude oblike bolezni in da tretji odmerek morda ne bo potreben.

»Titri protiteles se zmanjšujejo,« je dejal, a za razliko od uradnega stališča ameriškega Pfizerja hkrati poudaril, da bodo morale o tem, ali se bo ljudi cepilo s tretjim odmerkom, odločiti vlade same, sam pa da k temu ne bo javno pozival. Vse, kar lahko po lastnih besedah stori, je, da sproti interpretira podatke iz študij, kot je bila zadnja iz Izraela.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025