Doslej je večina podatkov o učinkovitosti cepiv proti covidu-19 izhajala iz študij, ki so potekale pod nadzorovanimi pogoji v okviru kliničnih preizkušanj, zato je obstajalo tudi nekaj negotovosti, kako se bodo cepiva odrezala v "resničnem" življenju, kjer so pogoji bolj nepredvidljivi.
Kot poroča tiskovna agencija Reuters, izsledki izraelske študije, ki vključuje 1,2 milijona ljudi (600.000 cepljenih in 600.000 necepljenih), kažejo, da je bilo Pfizerjevo cepivo v primerjavi s kontrolno skupino necepljenih udeležencev po dveh odmerkih kar 94-odstotno učinkovito pri preprečevanju simptomatičnih primerov covida-19 v vseh starostnih skupinah, skoraj tako učinkovito pa je bilo tudi pri preprečevanju nastopa hude oblike bolezni. Dva tedna po prvem odmerku je bila učinkovitost pri preprečevanju simptomatičnim primerov 57-odstotna. Rezultati so tako podobni tistim iz kliničnega preizkušanja.
V okviru študije so ugotovili še, da je cepivo učinkovito tudi proti tako imenovani angleški različici virusa sars-cov-2, ki je bila v času študije prevladujoča različica virusa v Izraelu. Raziskovalci so sicer pojasnili, da natančna učinkovitost v primeru zgolj te različice ni znana. Na vprašanje, kako učinkovito je to cepivo v primeru južnoafriške različice, zaenkrat še ni odgovora.