V ZDA

Johnson&Johnson zaprosil za dovoljenje za izredno uporabo cepiva, potreben le en odmerek

J.P./STA
5. 2. 2021, 07.29
Posodobljeno: 5. 2. 2021, 07.33
Deli članek:

Podjetje Johnson&Johnson je v četrtek pri ameriški Upravi za hrano in zdravila (FDA) vložilo prošnjo za izredno odobritev uporabe njegovega cepiva proti covidu-19. Podjetje je napovedalo, da bo prošnjo za odobritev v kratkem vložilo tudi v Evropski uniji.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Cepivo Johnson&Johnson se bistveno razlikuje od cepiv Moderne in Pfizerja. Za vzpostavitev imunosti je potreben en odmerek cepiva in ne dva. Testiranja na 44.000 prostovoljcih v ZDA, Latinski Ameriki in Južni Afriki so pokazala, da je cepivo 66-odstotno učinkovito.

Prošnjo za izredno odobritev bo v ZDA tako kot v primeru Pfizerja in Moderne obravnaval posebni odbor zunanjih strokovnjakov, ki bo dal priporočilo, FDA pa bo potem sprejela odločitev.

V ZDA so doslej z enim odmerkom cepiv Moderne ali Pfizerja cepili 27 milijonov ljudi, z obema pa že več kot šest milijonov. Tretje odobreno cepivo bo dobrodošlo, saj število smrti zaradi covida-19 v ZDA še naprej narašča, njihovo dnevno število ne pade pod 3000, čeprav se število novih okužb in hospitalizacij zmanjšuje.

Do četrtka zvečer se je po podatkih univerze Johns Hopkins v ZDA okužilo 26,7 milijona ljudi, umrlo pa jih je že skoraj 456.000. V zadnjih dveh tednih je umrlo 50.000 ljudi, v sredo 3912, kar je sicer nekoliko manj od rekordnega 12. januarja, ko je umrlo 4466 ljudi.

Direktorica Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) Rochelle Walensky je izrazila pričakovanje, da bo prihodnji teden začelo padati tudi število smrtnih primerov zaradi covida. Vendar pa jo je strah nedelje, ko bo tekma finala lige v ameriškem nogometu NFL super bowl. Američani to tradicionalno spremljajo ob velikih zabavah in druženjih, kar bo spet pospešilo nove okužbe.

Zadnje tedne so epidemiološke razmere najslabše v Kaliforniji, kjer povprečno na dan umre po 500 bolnikov s covidom. Tam je že 3,4 milijona okuženih in skoraj 43.000 mrtvih zaradi covida. Kalifornija bo po številu mrtvih ob takem trendu kmalu dohitela vodilni New York, kjer so doslej potrdili 1,45 milijona okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 44.300 bolnikov s covidom.

V New Yorku je število hospitalizacij prvič po daljšem času padlo pod 8000, umrlo pa je 135 ljudi. Hudo je tudi v Alabami, kjer je v dveh tednih povprečno število mrtvih na dan naraslo s 74 na 174, smrtni primeri pa naraščajo med drugim še v Kentuckyju, Severni Karolini, Oklahomi, Južni Karolini in Tennesseeju.

Kljub slabim epidemiološkim razmeram pa se del Američanov še vedno upira ukrepom, kot je nošenje mask. Upor je tudi sistemski, pri čemer prednjačijo republikanski politiki po zveznih državah. Republikanska večina v državnem kongresu Wisconsina je na primer izglasovala odpravo guvernerjevega odloka o nošenju mask. Demokratski guverner Tony Evers pa je nato nemudoma izdal novi odlok in republikance obtožil, da se gredo političnih igrice na račun človeških življenj.