Dogovor je že pozdravil irski zunanji minister Simon Coveney. Izrazil je upanje, da bo ta dogovor prispeval k zaupanju med obema stranema in prinesel tudi napredek v pogajanjih o prihodnjih odnosih po brexitu. Tudi ta so namreč v odločilni fazi, dogovor o prihodnjih odnosih mora biti dosežen do konca leta.
Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, ki skupaj z britanskim ministrom, pristojnim za brexit, Michaelom Govom predseduje odboru, je na Twitterju sporočil, da sta dosegla načelni dogovor o vseh vprašanjih v zvezi z implementacijo izstopnega sporazuma. "To bo omogočilo, da bo 1. januarja povsem operativen, vključno s severnoirskim protokolom," je zapisal. Dogovor je na Twitterju potrdil tudi Gove, ki se je Šefčoviču in njegovim sodelavcem zahvalil za konstruktiven in pragmatičen pristop. Z izidom pogovorov bo v sredo seznanil britanski parlament, je dodal.
Kot sta zapisala v skupni izjavi, je skupni odbor za nadzor nad izvajanjem izstopnega sporazuma načelni dogovor med drugim dosegel na področjih kontrolnih točk na mejah, izvoznih deklaracij, oskrbe z zdravili in oskrbe trgovin s prehranskimi proizvodi. Dogovorili so se tudi, da je treba pri državni pomoči upoštevati severnoirski protokol. Namen tega protokola je sicer preprečiti trdo mejo na irskem otoku po brexitu.
London in Bruselj sta se poleg tega dogovorila tudi o tem, katere odločitve mora skupni odbor sprejeti še pred 1. januarjem 2021, ko bo Otok dokončno zapustil evropski notranji trg in carinsko unijo. Med drugim mora določiti kriterije za to, katero blago bodo ob prehodu iz Velike Britanije na Severno Irsko obravnavali kot netvegano za vstop v EU.
Sporni členi
V luči teh skupnih odločitev bo Združeno kraljestvo iz predloga zakona o notranjem trgu umaknila tri sporne člene, ki bi britanskim ministrom omogočili kršenje ločitvenega sporazuma. EU je zaradi njih tudi sprožila pravni postopek proti Združenemu kraljestvu. Členi določajo pravila glede izvoznih deklaracij in državne pomoči.
Spodnji dom britanskega parlamenta je sicer še v ponedeljek zvečer potrdil ponovno vključitev spornih členov v ta predlog zakona. Zakon bo zdaj znova obravnaval zgornji dom parlamenta, ki je člene že enkrat umaknil iz zakona.
Britanska vlada namerava v teh dneh v parlament vložiti še predlog davčne zakonodaje. V okviru dogovora skupnega odbora z EU, ki naj bi bil dokončno potrjen do konca leta, so se zavezali, da tudi v ta zakon ne bodo vključili določil, ki bi omogočala kršenje sporazuma o izstopu iz EU.