V prvem krogu predsedniških volitev v nedeljo je prepričljivo zmagal kandidat Gibanja proti socializmu in Moralesov nekdanji minister za gospodarstvo Luis Arce, kažejo podatki dveh vzporednih glasovanj. Arce je v nedeljo prejel kar 52 odstotkov glasov, njegov glavni tekmec Carlos Mesa pa slabih 32. Predstavniki skrajne desnice, ki je pred slabim letom s pomočjo bolivijske vojske izvedla državni udar in tako odstavila Moralesa, so skupno zbrali okoli 16 odstotkov glasov.
Za dokončno zmago že v prvem krogu kandidat potrebuje ali več kot 50 odstotkov vseh glasov ali pa več kot 40 odstotkov glasov ob vsaj desetodstotni prednosti pred prvim zasledovalcem. Arceju je očitno uspelo oboje.
Arce je, čeprav bodo uradni izidi volitev znani šele čez nekaj dni, že razglasil zmago in napovedal "vrnitev demokracije", medtem ko je Mesa v ponedeljek priznal poraz, saj da je nasprotnikova 20-odstotna prednost prevelika in tako zelo očitna, da nima smisla vztrajati pri nasprotnem. "Na nas je, da - tako kot to pritiče tistim, ki verjamemo v demokracijo - priznamo, da je nekdo zmagovalec teh volitev," je dejal Mesa, nekdanji predsednik Bolivije.
Kljub pandemiji novega koronavirusa je bila udeležba na nedeljskih volitvah višja od pričakovane, okoli 87-odstotna.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je pozdravil nedeljske volitve v Boliviji, ki so bile mirne in jih je zaznamovala visoka udeležba. Tamkajšnje politike je pozval, naj si skupaj prizadevajo za narodno spravo.
Veliko pozornosti je sedaj deležen predvsem Morales, ki je Bolivijo vodil 14 let ter naredil veliko za odpravo revščine v državi in izboljšanje položaja prvobitnih prebivalcev. Državo je bil prisiljen zapustiti po siceršnji zmagi na lanskih predsedniških volitvah. Opozicija je te razglasila za neveljavne, Moralesa pa je nato odstavila bolivijska vojska. V strahu pred likvidacijo je prvi domordni predsednik Bolivije najprej prebegnil v Mehiko, od tam pa kasneje v Argentino.
"Prej ali slej se bomo vrnili v Bolivijo, o tem ni debate," je vsem na novinarski konferenci v Buenos Airesu v ponedeljek zatrdil Morales. Kot je dejal, je vrnitev domov njegova velika želja in le še vprašanje časa. Mehiškemu predsedniku Manuelu Andresu Lopezu Obradorju in argentinskemu predsedniku Albertu Fernandezu se je zahvalil za njuno podporo ter pozdravil čestitke, ki jih je prejel od drugih politikov iz Venezuele, urugvaja in Kubre. Prejel je celo klic papeža Frančiška. "Čutil sem, da nisem sam," je dejal.
Tokratne volitve, ki so bile zaradi pandemije novega koronavirusa dvakrat preložene, so bile prve po kar 20 letih, na katerih ni bilo Moralesa. Arcejevi nasprotniki, ki trenutno vodijo državo, so svarili, da bi njegova zmaga pomenila Moralesovo vrnitev, ki se je sami hudo bojijo.
Bolivija sicer kljub velikim naravnim bogastvom ostaja med najrevnejšimi državami v regiji in jo zdaj pesti najhujša gospodarska kriza v zadnjih 40 letih.