Švedski koncept »flygskam« ali »flight shame« (angleško) oziroma »letalska sramota« se je začel širiti po svetu. Kot piše BBC, je v raziskavi, ki jo je maja izvedla švicarska UBS ena od petih oseb navedla, da se je odpovedala letenju zaradi izpustov toplogrednih plinov in posledičnega onesnaževanja okolja.
Svetovni zračni promet je bil v zadnjih letih sicer v porastu (vsako leto višji za 4 ali 5 odstotkov). Proizvajalca letal Airbus in Boeing industrijsko rast napovedujeta vse do leta 2035. Rezultati anket, v okviru katerih so vprašali 6000 ljudi v ZDA, Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji, pa so pokazali, da morda temu ne bo tako. Kar 21 odstotkov sodelujočih je namreč odgovorilo, da so v zadnjem letu leteli manj kot doslej.
Raziskavo so pri švicarski UBS izvedli maja letos, a izpostavljajo, da je v zadnjih mesecih zagotovo prišlo do sprememb. Mlada podnebna aktivistka Greta Thunberg, ki je odločena, da se ne bo sprijaznila z grozečo podnebno katastrofo, je namreč navdušila številne. 16-letnica, ki se je iz britanskega Plymoutha z jadrnico podala čez Atlantik, je vprašanje podnebne krize postavila v politično agendo. To lahko očitno vpliva na dojemanje zračnega prometa in spremeni potniške navade Američanov in Evropejcev.
Pri švicarski UBS zato pričakujejo zgolj 1,5 odstotno rast števila letov v Evropi, kar je pol manj, kot to predvideva in pričakuje evropski proizvajalec letal Airbus. V ZDA naj bi prišlo zgolj do 1,34 odstotne rasti (namesto 2,1%). V kolikor bo temu res tako, bodo posledice čutili predvsem proizvajalci letal.