Politična zarota ali poskus zaslužka

Nove podrobnosti o aferi Ibiza

G.G./STA
23. 5. 2019, 08.38
Posodobljeno: 23. 5. 2019, 08.47
Deli članek:

Afero naj bi pomagal snovati svetovalec za varnost z Dunaja, ki je bil nazadnje vodilni družabnik detektivske agencije v Münchnu.

Profimedia
Videoposnetek je bil na skrivaj posnet pred parlamentarnimi volitvami v Avstriji leta 2017.

Po poročanju avstrijskih medijev naj bi se prav on pretvarjal za spremljevalca domnevne ruske bogatašinje ter pred tem načrtoval in izvedel celotno operacijo. Detektiv naj bi bil dober znanec dunajskega odvetnika, ki je po navedbah bivšega vodje poslanske skupine FPÖ Johanna Gudenusa pripravil prvo srečanje.

Gudenus je že v torek izjavil, da naj bi začetki afere Ibiza segali vse do 24. marca 2017, ko je v nekem lokalu v središču Dunaju prišlo do prvih stikov z domnevno nečakinjo ruske bogatašinje, njenim posrednikom iz Nemčije ter dunajskim odvetnikom.

Avstrijski strokovnjak za varnost Sascha Wandl je poleg tega za avstrijske medije dejal, da je na videoposnetku prepoznal svojega nekdanjega poslovnega partnerja, ki ga je sam vpeljal v področje vohunjenja. Poleg tega je zelo verjetno, da je prav on seznanil svojega nekdanjega poslovnega partnerja z dunajskim odvetnikom. Sam naj bi iz tovrstnih poslov izstopil leta 2016 in tudi nima podrobnosti, ali je pri videoposnetku iz afere Ibiza šlo za politično zaroto ali poskus, da bi s pomočjo videoposnetka zaslužili.

Youtube
Posnetek, v katerem Strache domnevni ruski bogatašinji obljublja vpliv na medije.

Minuli teden se je v javnosti pojavil videoposnetek, na katerem je videti, da je Strache pred volitvami leta 2017 v zameno za pomoč pri povečanju volilne podpore svoji stranki ponujal poslovne pogodbe z vlado ženski, ki je trdila, da je bogata ruska vlagateljica ter da želi v Avstriji vložiti več sto milijonov evrov. Ob tem je priznala, da je denar sumljivega izvora. V posameznih odlomkih sedem ur dolgega videa, ki naj bi bil posnet v vili na španskem otoku Ibiza, je poleg Stracheja videti še nekdanjega vodjo poslanske skupine FPÖ Gudenusa in njegovo soprogo.

Afera je v Avstriji povzročila hudo politično krizo. Svobodnjaki so zapustili vlado, avstrijski kancler Sebastian Kurz je po njihovem odhodu na njihove ministrske položaje imenoval strokovnjake in Avstrija je dobila prehodno vlado. Strache sam je po aferi odstopil kot predsednik stranke, Gudenus je zapustil stranko.