Razvoj

Šest milijard evrov za tovarno baterij za električne avtomobile v Evropi

B.K./STA
2. 5. 2019, 16.31
Posodobljeno: 2. 5. 2019, 16.32
Deli članek:

Članice EU in podjetja bodo oblikovali partnerstvo za razvoj naslednje generacije baterij za električne avtomobile v Evropi. V projekt naj bi vložili pet do šest milijonov evrov, sta danes v Parizu povedala francoski in nemški finančni minister.

Bobo
Fotografija je simbolična

Evropska komisija je dovolila, da se proizvodnja baterij v Evropi lahko v višini do 1,2 milijarde evrov financira iz javnih sredstev, je na skupni novinarski konferenci z nemškim kolegom Petrom Altmaierjem dejal francoski finančni minister Bruno Le Maire.

Zanimanje za sodelovanje pri projektu so že pokazale tudi nekatere druge države članice, Le Maire je med njimi navedel Italijo, Belgijo, Poljsko, Avstrijo in Finsko.

Skupna višina potrebnih investicij je ocenjena na pet do šest milijard evrov, večji del bodo morala prispevati podjetja, kot sta francoski proizvajalec avtomobilov PSA in francoski proizvajalec baterij Saft. Da se nameravajo pridružiti partnerstvu, je sicer napovedalo že 35 podjetij, vključno z največjimi evropski proizvajalci vozil.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

"Gre za projekt, ki ga v takšni obliki (...) še ni bilo," je dejal Altmaier.

Komisija do junija pričakuje prošnjo za subvencijo za evropski projekt proizvodnje baterij, odločitev pa naj bi sprejela do konca oktobra.

Poskusno naj bi tovarno s približno 200 zaposlenimi odprli že v prihodnjih mesecih v Franciji, načrtujejo pa dve proizvodni enoti, v Franciji in Nemčiji, vsako s po 1500 zaposlenimi.

Pobudo za oblikovanje partnerstva za baterije je leta 2017 dal podpredsednik Evropske komisije Maros Šefčovič. Cilj je, da se pravočasno do pričakovanega razcveta trga električnih avtomobilov v Evropi postavi tovarno za proizvodnjo baterij. Doslej je bilo po uradnih podatkih približno 84 odstotkov baterij na svetu izdelanih v Aziji in le trije odstotki v Evropi.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025