Sanacija

NIč več Agrokor, zdaj Fortenova grupa

B.K./STA
28. 2. 2019, 17.43
Posodobljeno: 28. 2. 2019, 17.44
Deli članek:

S 1. aprilom, ko se bo po dveh letih insolvenčnega postopka, ki ga je vodila izredna uprava, začel izvajati sporazum z upniki o sanaciji, bo namesto Agrokorja zaživela Fortenova grupa.

Reuters
Agrokor bo zbrisan iz sodnega registra,

Istega dne se bodo terjatve upnikov prenesle na novo družbo, sta danes povedala izredna pooblaščenca hrvaške vlade Fabris Peruško in Irena Weber.

Izvajanje sporazuma z upniki bo steklo v 77 Agrokorjevih podjetjih na Hrvaškem (od skupno 159, ki so del ene največjih poslovnih skupin v regiji), je na novinarski konferenci po današnji seji začasnega sveta upnikov v Zagrebu povedal Peruško.

Pojasnil je, da bodo 45 insolventnih podjetij pridružili novi družbi prek njihovih zrcalnih podjetij, ki bodo k svojemu imenu dodala besedo plus. Med bolj znanimi bo največja hrvaška trgovska družba Konzum npr. postala Konzum plus, proizvajalec sladoledov Ledo bo postal Ledo plus, pijačarsko podjetje Jamnica pa Jamnica plus. Na Fortenovo grupo bodo prenesli tudi 32 solventnih podjetjih.

Izvirna insolventna podjetja bodo medtem pripojili dosedanjemu Agrokorju, ki ga bodo po koncu dela izredne uprave izbrisali iz sodnega registra. Peruško je povedal, da se bo delo izredne uprave, ki jo je prevzel natančno pred letom dni, končalo potem, ko bo celotno premoženje Agrokorja preneseno na Fortenovo grupo.

Premoženje in deleže v 82 podjetjih iz sestave Agrokorja v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini ter drugih državah bodo prenesli v novo družbo v skladu z zakonodajo teh držav po sklenitvi postopka na Hrvaškem, je poudaril Peruško. V izredni upravi so dodali, da želijo to storiti čim hitreje in na stroškovno najbolj učinkovit način.

Kaj pa Mercator?

Na novinarsko vprašanje, ali pričakuje zaplete z Mercatorjem v Sloveniji, kjer se v želji po zagotovitvi stabilnega lastništva pojavljajo zamisli o ponovnem odkupu največjega slovenskega trgovca, pri čemer si država želi sodelovanja kakšnega velikega mednarodnega finančnega sklada, je Peruško odgovoril, da "obstaja nekaj korakov, ki jih je treba narediti v skladu s sporazumom" o sanaciji Agrokorja. Ni pa želel ugibati o časovnici prenosa premoženja Mercatorja na novo družbo, saj so zanjo potrebna soglasja vseh slovenskih bank upnic.

Lastniki: ruska Sberbank in ameriški finančni skladi

Peruško je povedal še, da so delničarji bodoče nove družbe, med katerimi bodo ruski banki Sberbank (39,2 odstotka) in VTB (7,5 odstotka) ter lastniki obveznic (25 odstotkov), večinoma ameriški finančni skladi, predlagali osem neizvršnih članov upravnega odbora, osebno pa je kandidat za glavnega izvršnega direktorja Fortenove grupe, njegova namestnica v izredni upravi, Weberjeva pa kandidatka za položaj njegove namestnice.

Ni pa želel komentirati kazenske ovadbe, ki jo je proti njemu in bivšemu izrednem pooblaščenca v koncernu Agrokor Anteju Ramljaku ter še nekaterim osebam vložil sodnik sodišča, pristojnega za gospodarske zadeve v Zagrebu, Mislav Kolakušić zaradi domnevno sumljivih izplačil določenim upnikom. Peruško meni, da Kolakušić z ovadbo išče predvsem medijsko pozornost.