Nemška ministrica Ursula von der Leyen je danes v Bruslju pred pogovori s kolegi iz članic zveze Nato izpostavila, da je ob začetku razprave pomembno imeti na mizi vse možnosti.
Na vprašanje, ali izključuje nameščanje jedrskega orožja, je ministrica po poročanju dpa odgovorila: "Govorila sem o široki mešanici ukrepov. To pomeni ne izključevati, niti ustvarjati hierarhij in niti vključevati, temveč resnično izkoristiti ta čas za razpravo, tako da lahko zagotovimo previden, pameten predlog."
Obrambni ministri danes v Bruslju razpravljajo o tem, kako se pripraviti na svet brez jedrske pogodbe ZDA in Rusije, ki prepoveduje jedrske rakete z dosegom od 500 do 5500 kilometrov.
Generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg ob tem zagotavlja, da novih jedrskih raket na evropskih tleh ne nameravajo nameščati.
O podrobnostih noče govoriti, poudarja pa, da je treba zagotoviti učinkovito odvračanje in obrambo ter da bo Nato ukrepal usklajeno, odmerjeno in obrambno, saj ne želi nove oborožitvene tekme, ki ne bi bila v nikogaršnjem interesu.
Stoltenberg je sicer pred začetkom zasedanja danes v Bruslju tudi znova izpostavil osredotočenost na ohranitev pogodbe in poziv Rusiji, naj jo spoštuje.
Po mnenju Stoltenberga Rusija krši pogodbo INF z nameščanjem novih raket srednjega dosega SSC-8, ki lahko delujejo jedrsko, ki jih je težko zaznati, so mobilne in lahko dosežejo evropska mesta.
Zaradi ruskih kršitev so ZDA v začetku februarja ob podpori zaveznic napovedale odstop od pogodbe INF, ki sta jo leta 1987 podpisala tedanji ameriški predsednik Ronald Reagan in zadnji voditelj Sovjetske zveze Mihail Gorbačov. Odstop ZDA od pogodbe se bo udejanjil v začetku avgusta.