Uljanik

Hrvaški ladjedelničarji prekinjajo stavko

STA/B.K.
31. 8. 2018, 16.37
Posodobljeno: 31. 8. 2018, 16.40
Deli članek:

Približno 4500 delavcev največje hrvaške ladjedelniške skupine Uljanik je danes prekinilo stavko, saj so jim nakazali julijske plače, ki jih je zagotovila hrvaška vlada.

Profimedia
Ladjedelničarji na torkovem protestu.

Člani stavkovnega odbora so napovedali, da bodo zaposleni delo v ponedeljek tako nadaljevali, a so še naprej zaskrbljeni za usodo hrvaškega ladjedelništva.

Hrvaška vlada je na zaprtem delu četrtkove seje odobrila nova državna jamstva hrvaški poštni banki (HPB) za posojila, ki so jih Uljaniku podelili v letih 2015 in 2016, kar bo omogočalo izplačilo dveh plač zaposlenim v Uljaniku. Gre za približno 100 milijonov kun (13,5 milijona evrov).

Predsednik stavkovnega odbora Đino Šverko je danes novinarjem v Pulju dejal, da bodo stavkovni odbor razpustili v ponedeljek, ko se bodo delavci tudi vrnili na svoja delovna mesta. Povedal je, da bodo danes v popoldanski izmeni že delali kooperanti, ki sodelujejo pri izgradnji potniške ladje za križarjenje po polarnem območju.

Zaposleni v Uljaniku se zavedajo, da je zagotovilo izplačila dveh plač zgolj gasilski ukrep. Med drugim nimajo dovolj materiala, da bi lahko nadaljevali delo s polno zmogljivostjo. Pričakujejo, da bo Evropska komisija čim prej odobrila program prestrukturiranja družbe ter da se bo družba izognila stečaju.

Iz Bruslja so danes za novičarski portal index.hr povedali, da predlagani program še vedno preučujejo ter da se zavedajo pomembnosti ladjedelnice za hrvaško Istro. Kot so dodali, mora prestrukturiranje zagotoviti dolgoročno vzdržni razvoj brez podpore iz javnih sredstev kot tudi ustrezno število delovnih mest. Niso pa želeli odgovoriti, kdaj bodo oceno programa prestrukturiranja objavili. Na Hrvaškem ugibajo, da bo ocena prišla septembra.

Delavci skupine Uljanik, ki združuje ladjedelnici Uljanik v Pulju in 3. maj na Reki, so stavko začeli prejšnjo sredo, potem ko uprava ni uspela zagotoviti julijske plače v skladu s kolektivno pogodbo. Med stavko so zahtevali tudi odstop uprave, ki jo imajo najbolj odgovorno za krizo v družbi. Kritike so letele tudi na hrvaško vlado, ki ima približno 25-odstotni lastniški delež v Uljaniku.

Predsednik uprave skupine Gianni Rossanda je prejšnji torek nadzornemu svetu ponudil svoj odstop, sledili pa so mu tudi ostali vodilni direktorji v družbi. Danes naj bi se začelo oblikovanje novega nadzornega sveta skupine, ki naj bi mu sledilo imenovanje nove uprave.

Uljanik se nahaja v finančnih težavah že nekaj časa, predvsem zaradi nezmožnosti pravočasnega izpolnjevanja obveznosti do naročnikov. V 3. maju zahtevajo ločitev od Uljanika in iskanje svojega strateškega partnerja.

Hrvaška vlada je napovedala, da bodo imeli svojo redno sejo 13. septembra v Pulju, ko bodo tudi bolj podrobno obravnavali usodo ladjedelništva na Hrvaškem.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov