Po Siriji

Upokojeni hrvaški general ima podatke, da bi lahko na Balkanu izbruhnila nova svetovna vojna

J.P.
30. 4. 2018, 11.40
Posodobljeno: 30. 4. 2018, 11.46
Deli članek:

Upokojeni hrvaški general meni, da bi lahko na Balkanu izbruhnila nova svetovna vojna.

Profimedia
Srbski tank T-54 leta 1995 v Modrici v Bosni in Hercegovini

Nekdanji načelnik Generalštaba Oboroženih sil Republike Hrvaške in nekdanji minister za obrambo sicer meni, da njegova domovina ne bo neposredno napadena, a da ima podatke iz "ene vzhodne države", da bi po koncu vojne v Siriji ta lahko odjeknila na Balkanu, je dejal za spletni portal direktno.hr. Njegovo ime je Pavao Miljavac.

Zagotovo ne

Kako realna je ta možnost? Pobarani hrvaški veljaki se strinjajo v eni stvari: incidenti na Balkanu so mogoči, vojna zagotovo ne.

Reuters
Napetosti in konflikti da, vojna ne, menijo.

Nekdanji hrvaški general Mate Laušić ne verjame, da obstaja resnična nevarnost novega konflikta. »Napetosti in diplomatski spori, kakršen je ta s Srbijo, bodo vedno, a da bi se lahko zgodila vojna, se mi zdi le malo verjetno. Če bi se to zgodilo, bi to bila vojna v Evropi. Hrvaška je članica Evropske unije in Nata, Združene države Amerike so naša partnerica, zato menim, da takšne nevarnosti ni,« je dejal. Podobnega mnenja je tudi nekdanji hrvaški obrambni minister Ante Kotromanović. »Posamezni spori in konflikti so bili in še bodo. Razen Hrvaške in Slovenije je regija nestabilna. To potrjujejo zadnji incidenti na Kosovu, tu pa so še Bosna in Hercegovina, Makedonija, Albanija. Možnost izbruha vojne je venomer prisotna, a da bi se zgodil odprt konflikt, prav gotovo ne, tudi med Srbijo in Kosovom,« je pristavil Kotromanović. Tudi hrvaški politik Igor Dragovan meni, da takšne nevarnosti ni. Kot je dejal, Balkana ni mogoče primerjati s Sirijo. Takšnega mnenja je tudi njegov stanovski kolega Anđelko Stričak. »Do vojne zagotovo ne bo prišlo, seveda pa moramo poskrbeti za varnost. Napetosti so, a neposredne grožnje za Hrvaško ni,« je dejal in dodal, da članstvo v Evropski uniji in Natu pač ima določeno težo. »Vsakdo, ki bi poskusil, bi moral dvakrat premisliti.«