Požrešnost

Poslanci s 3000 evri plače bi še plačano zdravljenje v zdraviliščih

T.L./STA
26. 4. 2018, 15.18
Posodobljeno: 26. 4. 2018, 15.25
Deli članek:

Gre za najbolje plačane poslance v regiji in državi, v kateri državljani delajo, če sploh, za zelo nizka povprečna plačila.

Profimedia
Iz državnega proračuna nekateri poslanci zahtevajo še plačilo zdravljenja v zdraviliščih v tujini.

Poslanci v Bosni in Hercegovini (BiH) so najbolje plačani v regiji in v povprečju prejemajo okoli tri tisoč evrov plače mesečno. A nekaterim to ne zadošča in iz državnega proračuna zahtevajo še plačilo zdravljenja v zdraviliščih v tujini, poročanje lokalnih medijev povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.

Zanimanje novinarjev za nenavadne zahteve zaposlenih v državnem parlamentu je sprožil primer Milice Marković, poslanke Zveze neodvisnih socialdemokratov z Miloradom Dodikom na čelu, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Povprečna neto plača znaša 440 evrov, nezaposlenih pa je skoraj 40 odstotkov ljudi

Povprečna bruto mesečna plača v BiH je januarja 2018 znašala 686,60 evrov, povprečna neto plača pa 440,70 evrov. Minimalna plača v BIH znaša 312,90 evrov bruto. Stopnja nezaposlenosti v BiH je v letu 2017 znašala 39,2 %. Za leto 2018 je napovedana 38,7 % stopnja nezaposlenosti, za leti 2019 in 2020 pa 38 % oziroma 37,8 %, kažejo podatki, ki so zbrani na spletni strani www.izvoznookno.si.

Bošnjaški portal Žurnal je namreč objavil kopijo njene zahteve, s katero je zahtevala 3000 konvertibilnih mark oziroma 1500 evrov povračila stroškov za nastanitev v zdravilišču Banja Koviljača v Srbiji. Pri tem se je sklicevala na povračilo stroškov za primer bolezni oziroma "degenerativnega progresivnega nevrološkega obolenja".

Komisiji je pojasnila, da se že več kot tri leta spopada z bolečinami v hrbtenici, ki se stopnjujejo. Zdravnik naj bi ji zato predpisal zdravljenje v omenjenem zdravilišču.

Markovićeva je povračilo stroškov sicer najprej terjala od srbskega sklada zdravstvenega zavarovanja Republike Srbije, ki je njeno zahtevo zavrnil. Zatem je poskusila še pri državi.

"Seveda želim izkoristiti možnost, ki so jo pred mano izkoristili že nekateri drugi predstavniki. Nisem ne prva ne zadnja," je za banjaluški časnik EuroBlic dejala poslanka.

Žurnal je njeno domnevno zdravstveno stanje komentiral, da ji omenjena obolenja očitno v minulih treh letih niso preprečila številnih potovanj. Nanja se Markovićeva najraje poda s službenim avtomobilom, zanje pa naj bi po navedbah portala iz državnega proračuna iztržila že prek 25.000 evrov.