Gre že za druge sobotne demonstracije proti Orbanu, ki si je na volitvah 8. aprila priboril nov mandat na čelu madžarske vlade. Protestniki so vzklikali gesla v podporo demokraciji, govorniki pa so pozivali k nadaljevanju protestov, če bo Orban nadaljeval svoje načrte za utišanje neodvisnih medijev in civilne družbe, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Protestniki, mnogi odeti v evropske zastave, so tudi vzklikali gesla, kot je "mi smo večina". Volitve 8. aprila so sicer pokazale precej drugačen rezultat; Orbanova stranka Fuidesz je namreč prejela kar 49,9 odstotka vseh glasov in si s tem v parlamentu zagotovila celo dvotretjinsko večino - 134 od 199 sedežev, s čimer bo lahko tudi spreminjala ustavo.
Orban je že nakazal, da si bo v prvi vrsti prizadeval za nadaljevanje protimigrantske politike, pa tudi za sprejem t. i. zakonskega paketa "za ustavitev Sorosa", s čimer naj bi ustavili financiranje številnih nevladnih organizacij s strani madžarasko-ameriškega filantropa Georgea Sorosa.
Omenjeni paket predvideva kazensko obdavčitev prispevkov iz tujine za organizacije, ki pomagajo migrantom. Tem organizacijam bi tudi prepovedali dostop do obmejnih območij.
Orban namreč meni, da je za vse težave, ki jih je imele Madžarska z migrantskim valom leta 2015 in 2016, kriv Soros, ki da načrtno financira "islamizacijo" Evrope, medtem ko da je Madžarska glavni branik proti temu.
Poleg tega je Orbanova vlada že dokaj uspešno utišala neodvisne medije v državi; vse od prihoda na oblast leta 2010 je uspešno prevzel nadzor nad javnimi mediji, ki so po mnenju kritikov postali "vladna trobila", vzpostavil pa je tudi več zasebnih medijev, ki pa so v bistvu v lasti podpornikov Fidesza in so izrazito naklonjeni vladi.
Na drugi strani je tudi nekaj opozicijskih medijev, ki pa so izrazito protivladno usmerjeni. Na polarizacijo medijev, ki je močno vplivala tudi na volitve, so opozorili tudi mednarodni opazovalci na volitvah iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.