Kaj kam pripada

Gre vlada vse bolj v desno?

T.L./STA
16. 3. 2018, 12.59
Posodobljeno: 16. 3. 2018, 13.04
Deli članek:

Novi notranji minister meni, da so muslimani del Nemčije, ne pa tudi islamska vera. S tem je izrazil povsem nasprotno stališče od kanclerke Angele Merkel, ki že leta zagovarja, da je islamska vera del nemške kulture. Izjava kaže na njegov namen vlado usmeriti bolj v desno, navaja Deutsche Welle.

Profimedia
Notranji minister z nasprotnim stališčem od kanclerke Angele Merkel.

"Ne. Islam ne pripada Nemčiji. Nemčijo je izoblikovalo krščanstvo," je dejal vodja bavarske Krščansko socialne unije (CSU) za današnjo izdajo nemškega časnika Bild. Pri tem je kot primer navedel, da so trgovine zaprte ob nedeljah in državnih praznikih, ki so tudi cerkveni, kot sta velika noč in božič.

Ljudje, ki prakticirajo islam, pa so seveda del Nemčije, je dejal. "Muslimani, ki živijo z nami, očitno sodijo v Nemčijo," je dejal bivši bavarski premier, a obenem ocenil, da to nikakor ne pomeni, "da bi zaradi lažne uvidevnosti morali opustiti za našo državo značilne tradicije in navade". 

Trditev, da "islam pripada Nemčiji", je sicer prvi izrekel bivši nemški predsednik Christian Wulff leta 2010, a jo kanclerka Merklova pogosto uporablja, tako da jo sedaj povezujejo z njo.

Na drugi strani je bila trditev, da "islam ne pripada Nemčiji", glavni steber platforme skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) na lanskih parlamentarnih volitvah, po katerih je sedaj ta stranka, ki je nastrojena proti muslimanom in migrantom, tretja največja parlamentarna stranka in največja opozicijska.

Seehofer, tesen zaveznik kanclerke, je bil sicer vedno glasen kritik njene begunske in migracijske politike. Napovedal je že tudi, da bo kot notranji minister okrepil deportacije zavrnjenih prosilcev za azil.

Kot navaja Deutsche Welle na svoji spletni strani, njegove izjave za Bild izražajo njegovo namero, da svojo CSU in novo nemško vlado popelje v bolj konservativno smer in tako pridobi volivce AfD.

Seehofer je za Bild sicer še dejal, da želi skupaj z muslimanskimi združenji pripraviti srečanja, na katerih bi govorili o težavah, s katerimi se soočajo muslimani pri vključevanju v nemško družbo. Dodal je, da si z njimi želi dialoga.

"Moje sporočilo je - muslimani morajo živeti z nami, ne ob nas ali proti nam. Da bi to dosegli, potrebujemo medsebojno razumevanje in upoštevanje. To lahko dosežemo samo, če se bomo pogovarjali," je dodal.

Merklova je svoj četrti zaporedni mandat na čelu vlade začela v sredo po skoraj pol leta pogajanj. V vladi so, tako kot v prejšnji, konservativna unija (CDU/CSU) in socialdemokrati.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij