V sporu med Ukrajino in Rusijo glede ruskih pošiljk plina Ukrajini so po besedah ukrajinskega predsednika Petra Porošenka težave z oskrbo prebrodene. Kijev je zaradi izpada dobave plina z ruske strani namreč okrepil dobavo iz Evrope, je zatrdil .
Ruski plinski gigant Gazprom bi moral v četrtek obnoviti pošiljke plina Ukrajini, a je to zavrnil in v petek napovedal, da bo pogodbo z ukrajinskim Naftogazom predal mednarodni arbitraži. V Kijevu so že pozvali prebivalce k omejitvi porabe plina, zaprli pa so tudi šole in nekatere tovarne.
A kot je danes sporočil Porošenko, so v državi povišali dobavo iz Poljske, Slovaške in Madžarske. Iz držav EU tako sedaj namesto štirih milijonov kubičnih metrov plina na dan dobijo 29 milijonov kubičnih metrov na dan, je glede na poročanje lokalnih medijev dejal ukrajinski predsednik.
Poleg tega je po njegovih besedah zagotovljena nemotena dobava ruskega plina v Evropo. Ukrajina je namreč glavna tranzitna država za ruski plin, ki potuje na zahod Evrope.
Gazprom bi sicer moral v skladu z odločitvijo arbitražnega sodišča v Stockholmu z marcem obnoviti pošiljke plina Ukrajini, ki so bile prekinjene novembra 2015, sredi ukrajinske krize, zaradi spora o cenah in rokih plačil po pogodbi z Naftogazom.
Razlog? Krim in konflikt na vzhodu Ukrajine
Spor je bil v veliki meri povezan s sporom med Ukrajino in Rusijo zaradi polotoka Krim in konflikta na vzhodu Ukrajine. Vmes je zaradi tega spora prišlo tudi do dveh prekinitev dobav plina drugim evropskim državam prek ukrajinskih plinovodov.
Pravna bitka pred arbitražnim sodiščem se je odvijala vse od strmoglavljenja proruskega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča leta 2014. To sodišče je decembra lani odločilo, da mora Rusija znižati zahtevano ceno plina, Ukrajina pa mora od letošnjega leta naprej zakupiti pet milijard kubičnih metrov ruskega plina letno.
A Gazprom je v četrtek sporočil, da pošiljk plina ne bo obnovil, ker da še ni bil zaključen dodatni dogovor k osnovni pogodbi. Danes so iz ruskega podjetja sporočili, da se bodo znova obrnili na mednarodno arbitražo, da bi lahko prekinili pogodbo z Naftogazom.