"Operacija Afrin se je de facto začela na kopnem," je rekel Erdogan.
Turški predsednik je kurdske borce, ki so šest mesecev kljubovali džihadistični milici ISIS, pri obleganju severnega sirskega mesta Kobane, označil za "teroristično umazanijo.". Kobane so kurdski borci in borke, ob pomoči rojakov in rojakinj iz Iraka ter letal vojske Združenih držav Amerike, osvobodili marca 2015.
Medtem je kopensko in zračno ofenzivo, ki so jo poimenovali Oljčna vejica, potrdila tudi turška vojska.
Turčija sicer mesto Afrin na severozahodu Sirije obstreljuje že osmi dan.
Turški premier Binali Yildirim pa je dodal, da so turška vojna letala danes izvedla letalske napade na pozicije YPG. Ofenzivi so se pridružili tudi sirski uporniki Svobodne sirske vojske (FSA), ki podpirajo Turčijo in se borijo proti sirskemu režimu Bašarja al Asada.
V letalskem napadu je po informacijah Sirskega observatorija za človekove pravice sodelovalo deset turških letal. Tiskovni predstavnik kurdskih sil v Afrinu Sulejman Džafar pa je dejal, da so jih napadli z raketami.
Medtem so s turškega zunanjega ministrstva sporočili, da je ameriški zunanji minister Rex Tillerson zaprosil za pogovor s svojim turškim kolegom Mevlütom Cavusoglujem.
Rusija pa je že izrazila zaskrbljenost nad turško ofenzivo in pozvala k zadržanosti.
Kurdske ljudske obrambne enote (YPG), ki so med drugim v sklopu Sirskih demokratičnih sil (SDF), izpod okupacije Islamske države, osvobodile tudi Sirsko mesto Raka, so sicer jabolko spora med Turčijo in Združenimi državami Amerike. Medtem, ko Turčija YPG smatra za teroristično skupino, ker jo povezuje s turško Delavsko stranko Kurdistana, ki je v Turčiji v ilegali, jo ZDA dojemajo kot ključnega zaveznika v boju proti Islamski državi. YPG sicer šteje približno 50.000 članov in članic, SDF pa več kot 80.000.
Medtem ko svojo prisotnost na turško-sirsko meji krepi turška vojska, so jo okrepili tudi Kurdi. Na območju Afrina je tako bilo v petek že okoli 10.000 borcev, je sporočil tiskovni predstavnik YPG Rojhat Efrin. Dodal je še, da so v petek Turki obstreljevali predvsem civilne predele na podeželju območja Afrin.
Turčijo pa je posvarila tudi Sirija. "Svarimo turško vodstvo, da bomo morebiten začetek sovražnosti v Afrinu obravnavali kot agresijo turške vojske na suverenost ozemlja Sirije," je v Damasku ta teden povedal namestnik sirskega zunanjega ministra Fajsal al Mokdad. Pripravljeni naj bi bili "uničiti katerikoli turški cilj na nebu nad Sirijo".