V navezi

Donald in Vladimir po domače in z veliko pohvalami

T.L./STA
15. 12. 2017, 09.27
Posodobljeno: 15. 12. 2017, 09.29
Deli članek:

Trump in Putin po telefonu o dvostranskih odnosih in Severni Koreji.

Reuters
Prijateljsko razpoložena Putin in Trump sta se včeraj pogovarjala po telefonu.

Bela hiša in Kremelj sta v četrtek potrdila, da sta se predsednik ZDA Donald Trump in predsednik Rusije Vladimir Putin deset minut pogovarjala po telefonu. Na dnevnem redu naj bi bila Severna Koreja in dvostranski odnosi. Trump je pogovor izkoristil tudi za pohvale.

Putin je namreč v četrtek na svoji letni novinarski konferenci govoril tako kot Trump. Pohvalil je gospodarske dosežke ameriškega kolega in odločno zavrnil obtožbe o ruskem vpletanju v ameriške predsedniške volitve na Trumpovi strani.

Pohvale, pohvale ...

Putin je dejal, da so v tem kratkem času Trumpovega vladanja vidni resni gospodarski dosežki. "Poglejte, kako so zrasle borze. To pomeni, da imajo vlagatelji zaupanje v ameriško gospodarstvo in verjamejo v to, kar predsednik Trump dela na tem področju," je dejal Putin in dodal, da se med telefonskimi pogovori kličeta po imenih "Donald" in "Vladimir".

Putin je prav tako ponovno zavrnil obtožbe o vpletanju v ameriške predsedniške volitve v prid Trumpa in v škodo demokratke Hillary Clinton. Obtožbe je označil za izmišljotine ljudi, ki so v opoziciji predsedniku Trumpu.

Američani ne delijo Trumpovega in Putinovega mnenja

Trump in Putin sta prepričana, da so obtožbe izmišljene, vendar pa večina Američanov meni nasprotno. Zadnja anketa AP kaže, da 70 odstotkov Američanov meni, da je Trump storil nekaj neetičnega ali narobe, 40 odstotkov pa meni, da je prekršil zakone, ker je sodeloval z Rusi.

68 odstotkov Američanov nasprotuje Trumpovim odzivom na preiskavo ruske afere, 63 odstotkov pa jih meni, da skuša ovirati preiskavo, kar bi bilo kaznivo dejanje.

Vendar pa tudi ta anketa kaže na veliko strankarsko razdeljenost Američanov. Da Trump ovira preiskavo meni 86 odstotkov demokratov, 67 odstotkov neodvisnih in le 24 odstotkov republikancev.

Trump je s svojimi podporniki že začel ofenzivo za diskreditacijo preiskave, čemur bo najverjetneje sledila odpustitev posebnega tožilca Roberta Muellerja. Trenutno kaže, da težkega dela s tem ne bo imel.

Preiskava zanima le 40 odstotkov Američanov, le 47 odstotkov jih zelo skrbi, če je Trump morda res sodeloval z Rusi, velika večina pa si daje največ opravka s skrbmi okrog zdravstva, davkov, ekonomije, imigracije in drugih zadev.

Poleg tega anketa ugotavlja, da ima le 26 odstotkov Američanov veliko zaupanja v Muellerja, 31 odstotkov pa zmerno mero zaupanja. Kongresu glede preiskave zelo zaupa le 13 odstotkov Američanov.

Kongresni republikanci ne več kažejo goreče želje, da bi branili Muellerja pred Trumpovim poskusom odstavitve, odkar se je začela debata o agentu FBI in uslužbenki pravosodnega ministrstva, ki sta si dopisovala o "idiotu" v Beli hiši.

Republikanci so naenkrat presenečeni, da so lahko med agenti FBI taki, ki ne marajo Trumpa ali bognedaj celo demokrati. Narobe svet, kajti policisti bi menda morali biti vsi republikanci.