Ektopija srca, pri kateri zaradi razvojne anomalije prsnice srce leži zunaj prsnega koša, domnevno prizadene od pet do osem na milijon otrok, možnosti preživetja pa so nižje od 10 odstotkov.
S tem izjemno redkim zdravstvenim stanjem se je pred tremi tedni rodila tudi Vanellope. Mati je grozljivo novico izvedela v devetem tednu nosečnosti, ko so zdravniki z ultrazvokom ugotovili, da ji srce in del trebuha raste »zunaj« telesa.
Kirurgi v bolnišnici Genfield v britanskem mestu Leicester so sprva menili, da dojenčice ni mogoče rešiti, zaradi česar so staršema predlagali umetno prekinitev nosečnosti, vendar je njena mati ostala čvrsta. »To ne pride v poštev,« je dejala.
Da so dekličine možnosti za preživetje v najboljšem primeru »zanemarljive«, je menila tudi Frances Bu’Lock z otroške kardiologije v bolnišnici. Kirurška ekipa je na željo staršev zato zavihala rokave in se komaj slabo uro po porodu s carskim rezom lotila dela. Vanellope je potrebovala tri operacije. Najprej so ji srce prestavili v prsni koš, nato pa vsadili umetna rebra in prsnico. Deklica je tako prvi znan otrok v Veliki Britaniji, ki je s tem zdravstvenim stanjem preživel več tednov, pridružila pa se je peščici ameriških otrok, za katere ektopija srca ni bila usodna.
Zdravniki pojasnjujejo, da razen težav s srcem njeno zdravstveno stanje sicer izgleda dobro, vendar, kot pravijo, je nemogoče napovedati, kako bo to v prihodnje, veliko pa bo odvisno od samega zdravljenja.