Francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da politična kriza v Nemčiji ni v interesu Francije, nizozemski zunanji minister Halbe Zijstra pa je dejal, da je to slaba novica za Evropo.
Belgijski zunanji minister Didier Reynders je spomnil, da v vse več evropskih državah koalicijska pogajanja ne trajajo le nekaj dni in tednov, temveč celo več mesecev.
"V našem interesu ni, da se Nemčija zakrči," je ob srečanju z vodjo francoske stranke Republikancev Bernardom Accoyerjem v Elizejski palači dejal Macron. "Želimo iti naprej," je dodal.
Nizozemski zunanji minister Zijstra je propad koalicijskih pogovorov v Nemčiji označil za slabo novico za Evropo. Kot je še dejal v Bruslju, bi bile predčasne volitve slab scenarij. Izrazil je upanje, da bodo nemške stranke "znova razmislile in znova začele govoriti med seboj". Poudaril je, da je Nemčija zelo vplivna članica EU, brez katere je v uniji zelo težko sprejemati odločitve.
Nizozemski premier Mark Rutte je odpovedal za danes predviden obisk v Berlinu. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik nizozemske vlade, ima nemška kanclerka Angela Merkel po propadu uvodnih pogovorov o oblikovanju vladajoče koalicije med konservativno unijo (CDU/CSU), liberalci (FDP) in Zelenimi druge nujne obveznosti.
Politična kriza
Pogajanja o jamajški koaliciji so propadla, ko so ponoči liberalci (FDP) nepričakovano zapustili uvodne pogovore. "Bolje je ne vladati, kot napačno vladati," je dejal vodja liberalcev Christian Lindner.
Propad uvodnih pogovorov nekateri že ocenjujejo kot politično krizo v največjem evropskem gospodarstvu, ki bi Nemčiji lahko prinesla predčasne parlamentarne volitve. Nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu danes dejala, da obžaluje propad uvodnih pogovorov, a obenem obljubila, da bo storila vse, da bo Nemčija premagala trenutno politično krizo.