"Lov na čarovnice"

Zarote proti ZDA obtožen nekdanji vodja Trumpovega volilnega štaba

S.R./STA
30. 10. 2017, 15.25
Posodobljeno: 30. 10. 2017, 20.05
Deli članek:

Nekdanji vodja volilnega štaba predsednika ZDA Donalda Trumpa Paul Manafort je bil danes skupaj s svojim nekdanjim poslovnim kolegom Rickom Gatesom med drugim obtožen zarote proti ZDA in pranja denarja. Manafort je danes zanikal krivdo v obtožnici.

Reuters
Manafort se je že predal zveznim oblastem.

Manaforta in Gatesa so pozvali, naj se predata zveznim oblastem, kar sta oba tudi storila. Manaforta je v prostore FBI v Washingtonu pospremil njegov odvetnik. Pred sodnika naj bi stopila danes popoldan. Najhujša kazen bi ju lahko doletela zaradi pranja denarja, za kar je predpisano do 20 let zapora.

To je prva obtožnica v preiskavi posebnega tožilca Roberta Muellerja o ruskem vpletanju v te volitve. Mueller je pojasnil, da sta Manafort in Gates obtožena zarote proti ZDA, pranja denarja, lobiranja v tujini in lažnih izjav. Obtožnica proti njima obsega skupno 12 točk. Obtožena sta domnevno skrila več milijonov dolarjev, ki sta jih zaslužila z delom za nekdanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča in njegovo prorusko stranko. Obtožnica je vezana na dogodke med letoma 2006 in 2017. Torej tudi čas od junija do avgusta lani, ko je Manafort vodil Trumpov štab.

Gates je že vrsto let Manafortov varovanec in mlajši partner, njegovo ime pa se je pojavilo na dokumentih povezanih s podjetji, ki jih je Manafort vzpostavil na Cipru, da bi preko njih dobil plačila politikov in poslovnežev iz Vzhodne Evrope, kažejo dokumenti, ki jih je pridobil New York Times. Oba sta danes zanikala krivdo glede pranja denarja in zarote proti ZDA.

Reuters
Paul Manafort

Dogovor?

Nekdanji vodja Trumpovega štaba je pričakoval tožbo že od poletja, ko so agenti FBI preiskali njegov dom, tožilci pa so ga opozorili, da ga nameravajo obtožiti. Obstaja sum, da bo Manafort skušal doseči dogovor in se tako izogniti tožbi. Vendar je Trumpov odvetnik Ty Cobb dejal, da ni skrbi, da bi Manafort ponudil dovolj uničujoče informacije o predsedniku v zameno za dogovor.

Ko je delal za Trumpovo kampanjo, se je Papadopoulos srečal s profesorjem glede informacij, ki naj bi domnevno škodile predsedniški kandidatki demokratov Hillary Clinton. Domnevno je želel izkoristiti poznanstvo s profesorjem in neimenovano Rusinjo, da bi organiziral srečanja med predstavniki kampanje in ruske vlade.

Medtem pa je eden od prvih zunanjepolitičnih svetovalcev Trumpove predsedniške kampanje George Papadopoulos danes priznal, da je lagal na zaslišanju pri FBI glede kontakta z ruskim profesorjem, ki je povezan s Kremljem, navaja New York Times tožilstvo. Lagal je o datumih srečanj s profesorjem. Dejal je namreč, da se je z njim sestal, preden je začel delati kot svetovalec pri Trumpovi kampanji, v resnici pa se je to zgodilo nekaj dni po tem, ko je prevzel svoj novi položaj.

Slabo leto po predsedniških volitvah v ZDA so danes sicer pričakovali prve aretacije v preiskavi ruskega vpletanja v te volitve. Ameriški mediji, med njimi televiziji CNN in NBC, so namreč ob sklicevanju na neimenovane vire iz preiskave konec tedna poročali, da je velika zvezna porota v petek potrdila prve obtožnice v omenjeni preiskavi. Te so v skladu z odločitvijo zveznega sodnika zapečatene, tako da njihova vsebina ni znana, bi pa lahko bili tisti, na katere se nanašajo, aretirani že danes.

Glede vmešavanja ni nobenega dvoma

Medijska poročila so v ZDA poskrbela za val ugibanj in napeto pričakovanje, kaj se bo zgodilo, na kar se je pričakovano odzval tudi Trump. V nedeljo je objavil serijo tvitov, v katerih je znova zavrnil vse očitke o sodelovanju z Rusijo in celotno afero označil kot izmišljotino demokratov in političen "lov na čarovnice."

Ameriške obveščevalne agencije so že januarja zaključile, da ni nobenega dvoma, da se je Rusija vmešavala v volitve z namenom pomagati sedanjemu predsedniku Trumpu premagati demokratsko predsedniško kandidatko Hillary Clinton, med drugim s hekerskimi napadi, objavami elektronske pošte in diskreditiranjem kampanje Clintonove na spletnih družbenih omrežjih. Vprašanje, ki ga preiskuje Mueller, pa je, ali so Ruse pri tem podpirali sodelavci Trumpove kampanje. Trump sicer to odločno zavrača in vztraja, da je preiskava lov na čarovnice. Tudi v Kremlju očitke na svoj račun zanikajo.

Sčasoma se je preiskava razširila in vzela pod drobnogled tudi sporne posle Trumpovih sodelavcev, ki niso neposredno povezani z volitvami. Pri tem se je med drugim omenjalo imeni nekdanjega vodje Trumpovega volilnega štaba Manaforta in njegovega nekdanjega svetovalca za varnost Michaela Flynna.