Groteskno in kruto

VIDEO in FOTO: Šokantni posnetki "mutantskih" prašičev

S.R.
7. 10. 2017, 15.49
Posodobljeno: 7. 10. 2017, 16.09
Deli članek:

Posnetki s prašičje farme v Kambodži, ki so zaokrožili po spletu, so šokirali svetovno javnost.

facebook
Kot Hulk.

Posnetke so na facebooku objavili sami rejci, iz povsem očitnih razlogov pa so se kot virus razširili po spletu. Ljudje so nad dejavnostjo prašičje farme povsem ogorčeni, zlasti zato, ker je videti, da se lahko prašiči le s težavo premikajo.

Organizacija aktivistov za pravice živali PETA je šla celo tako daleč, da je prašičjo farmo obtožila, da vzreja gensko spremenjene živali, same prašiče pa označila za "mutantske svinje". "Mutantske svinje, ki jih do ogromne velikosti redijo samo zato, da bodo zaklane in da bodo pozneje postale hrana? ... to je prava grozljivka, ki se očitno odvija na kmetiji v Kambodži, kjer gensko spremenjene svinje vzrejajo s ciljem, da razvijejo zverižene vozle mišične mase," so zapisali.

Od kod takšno mišičevje?

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Dodatna mišična masa seveda pomeni večji dobiček, svetovna potreba po mesu pa nenehno narašča. Vseeno pa ni mogoče s takšno gotovostjo trditi, da gre za gensko spremenjene živali, čeprav je to vsekakor mogoče. Znanstveniki iz Južne Koreje so na primer leta 2015 vzredili prašiče z "dvojnim mišičevjem", pri čemer so morali poseči zgolj v posamezne gen, ki uravnava rast mišičevja. Ta poseg je bil precej bolj "preprost" od običajne prakse, kjer gene ene živalske vrste vstavijo v povsem drugo vrsto. Vodja raziskave Jin-Soo Kim je takrat dejal, da bi to lahko dosegli tudi na popolnoma naraven način. "Takšne prašiče bi lahko tudi vzredili, vendar bi za to potrebovali več desetletij," je povedal za revijo Nature. Njegova metoda takrat kljub temu ni bila odobrena za prehrano ljudi. 

Pri reviji Newsweek domnevajo, da gre v tem primeru iz Kambodže za načrtno vzrejo in ne za gensko spremenjene prašiče, saj je iz fotografij razvidno, da se mišična masa med prašiči precej razlikuje ter da nimajo vsi enako razvitega mišičevja. Kljub temu pa tak rezultat najverjetneje ni mogoč brez uporabe steroidov in rastnih hormonov.

"To je groteskno. Očitno so tako vzrejeni. Ali ni nobenih zakonov, ki bi take stvari preprečevali?" se je vprašal eden od uporabnikov facebooka.