Iznakaženi hrbet poštarja Sumiteruja Taniguchija je postal simbol trpljenja žrtev leta 1945 izvedenega napada z atomsko bombo. Včeraj je pri 88 letih izgubil bitko z rakom.
V jedrskem bombardiranju Nagasakija je umrlo približno 74.000 ljudi.
Januarja 1946 ga je fotograf ameriških marincev – ležal je na trebuhu, njegov hrbet je bil razgaljen. Fotografija še danes ponazarja trpljenje, pod katerim so se šibili vsi, ki so preživeli.
Tri leta in pol v bolnišnici
Japonec je leta 2015 spregovoril o tistem usodnem dnevu. 9. avgusta 1945 je kolesaril – od epicentra je bil oddaljen približno 1,7 kilometra. »Nenadoma – takoj, ko mi je izza hrbta zasijala mavrična svetloba – me je silovit sunek zabrisal po tleh. Ko sem se zbudil, mi je koža z leve roke od ramena do konic prstov visela kot cunja. Dotaknil sem se hrbta – oblačila ni bilo več, le sluzava, ožgana koža, ki se mi je prijela na dlan. Črna, ožgana trupla; glasovi, ki so iz ruševin klicali na pomoč; ljudje, ki jim je odpadalo meso, ki so ostali brez notranjščine svojih trupov … Ta kraj je postal morje ognja. Bil je pekel.«
Dve leti ni mogel drugega, kot da je ležal na trebuhu, v bolnišnici je bil tri leta in pol. Pozneje je osnoval združenje preživelih in se zavzemal za jedrsko razorožitev.