Bolj varen

Prihaja novi bankovec za 50 evrov

STA/B.K.
3. 4. 2017, 15.51
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Novim bankovcem za 5, 10 in 20 evrov se bo s torkom pridružil še novi bankovec za 50 evrov. Tako kot preostali bankovci iz serije Evropa ima tudi petdesetak izboljšane zaščitne elemente, uporabljal pa se bo vzporedno z bankovci iz prve serije.

STA

Bankovci iz stare serije bodo obdržali svojo vrednost in jih bo mogoče neomejeno dolgo zamenjati v nacionalnih centralnih bankah sistema z evrom.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil direktor oddelka za gotovinsko poslovanje v Banki Slovenije Gregor Miklavčič, je treba zaščitne elemente občasno izboljšati, da bi bili bankovci čim bolj varni pred ponarejanjem. Vsem bankovcem iz serije Evropa so tudi osvežili videz.

Enako kot pri prvi seriji je mogoče tudi bankovce iz serije Evropa enostavno preveriti z metodo otipa, pogleda in nagiba. Papir pristnega bankovca je na otip čvrst in šelesteč. Ob levem in desnem robu bankovca so rahlo izbočene črtice, nekoliko izbočeni pa so tudi arhitekturni motiv, črke in velika številka vrednosti.

STA

Nova bankovca za 100 in 200 evrov bodo predvidoma uvedli konec leta 2018 oziroma v začetku leta 2019, bankovca za 500 evrov pa skladno z odločitvijo Evropske centralne banke (ECB) ne bodo več tiskali.

Če bankovec pogledamo proti svetlobi, morajo postati vidni portret Evrope, številka vrednosti in arhitekturni motiv. Portretno okence na hologramu postane proti svetlobi prozorno, pokaže pa se portret Evrope, ki je viden z obeh strani bankovca.

Na svetleči smaragdno zeleni številki se ob nagibu pojavi svetlobni val, ki potuje navzgor in navzdol. Številka poleg tega spreminja barvo iz smaragdno zelene v temno modro. Na srebrnem traku postanejo vidni številka vrednosti, arhitekturni motiv in znak valute evro.

Na portretnem okencu na hologramu se ob nagibu pojavijo tudi mavrične krivulje, ki obkrožajo številko vrednosti, na hrbtni strani bankovca pa se v okencu pojavijo številke vrednosti v mavričnih barvah.