Poslovilni

VIDEO: Vrnitev na začetek in slovo: solze Baracka Obame

T.L.
11. 1. 2017, 08.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Demokracija je ogrožena, kadar jo imamo za samoumevno, je v zadnjem predsedniškem govoru dejal Barack Obama.

Profimedia
Solz ni mogel zadržati.

V Chicagu, mestu kjer se je začela njegova politična kariera, je ameriški predsednik Barack Obama  v torek zvečer tudi opravil svoj zadnji predsedniški govor, preden bo 20. januarja predal oblast novoizvoljenemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki ga ni omenjal. V govoru je po poročanju BBC Američane pozval, naj branijo demokracijo. Po strupenih predsedniških volitvah je opozoril, da ekonomska neenakost, rasizem in ozkoglednost ogrožajo demokracijo.

Profimedia
Barack Obama

Vezi z demokracijo oslabimo, kadar razglašamo, da so nekateri bolj Američani od drugih, ko celoten sistem odpišemo kot podkupljivega in ko sami sedimo in nič ne naredimo, hkrati pa krivimo izvoljene voditelje brez tega, da bi sami ocenili vlogo, ki smo jo imeli ob njihovi izvolitvi, je ob tem opozoril Obama. Tudi ob govoru Obame so - podobno kot ob zadnjem govoru njegove žene Michelle v Washingtonu - tekle solze, ki jih trenutno še aktualni predsednik ni mogel zadržati. "Največja čast v mojem življenju je bila, da se vam lahko služil," je med drugim dejal in obljubil, da bo še naprej ob ljudeh - ne sicer kot predsednik, ampak kot "običajen" državljan. Američanom, razklanim po zadnjih volitvah, je po poročanju New York Timesa svetoval: "Če ste utrujeni od utemeljevanja mnenja po internetu, poskušajte govoriti z ljudmi v resničnem življenju."

Profimedia

Obama je po poročanju STA opisal dosežke zadnjih osmih let, kar je vodil ZDA, in se zahvalil vsem po vrsti od prostovoljcev do soproge Michelle. V govoru je med drugim dejal, da je demokracija težko in včasih tudi krvavo opravilo, velikokrat pa se zdi, kot da se za vsaka dva koraka naprej stopi en korak nazaj. Točno tako se trenutno počuti več kot polovica Američanov, ki jih bo namesto umirjenega, premišljenega in zadržanega predsednika brez sence škandala naslednja štiri leta vodil Donald Trump.

Množica je kričala "še štiri leta!, še štiri leta!", Obama pa ji je odvrnil, da ne more, vendar je zagotovil, da gre Amerika na daljši rok vedno naprej. Ameriški predsednik ima lahko le dva štiriletna mandata.

Tradicijo poslovilnih govorov je leta 1796 začel prvi predsednik ZDA George Washington, Obama pa si je za prizorišče izbral Chicago, kjer je začel kariero političnega aktivista oziroma organizatorja skupnosti, na podlagi katere se je leta 2009 vpisal v zgodovino kot prvi temnopolti predsednik države.

Amerika po Obami boljša

Podpornikom in vsem drugim malce bolj skeptičnim je zagotovil, da je Amerika danes boljša in trdnejša kot pred osmimi leti, čeprav križi in težave obstajajo še naprej. Recesije ni več, zaposlovanje raste, plače tudi, avtomobilska industrija cveti, normalizirajo se odnosi s Kubo, z Iranom je bil dosežen jedrski sporazum, Osama bin Laden je mrtev, homoseksualci imajo pravico do poroke, 20 milijonov Američanov pa ima dostop do zdravstva.

Profimedia
S hčerko Malio.

Vse to je naštel in kot pridobitve zadnjih osmih let, ki jih, vsaj nekatere, ogroža naslednik. Glede zdravstvene reforme, ki jo nameravajo republikanci odpraviti, je dejal, da nima nič proti, če najdejo kaj boljšega.

Ob omembi tranzicije je množica glasno izrazila neodobravanje osebe, ki se bo vselila v Belo hišo, vendar jo je Obama pomiril in dejal, da bo zagotovil gladko tranzicijo, kot jo je dobil sam od predhodnika Georga Busha mlajšega.

Čeprav je po besedah Obame Amerika danes na boljšem, pa se rasne napetosti nadaljujejo, za predsednika pa je velik problem zapiranje ljudi v svoje lastne balone. Mediji vse bolj služijo določenim okusom, strankarske delitve se večajo, velike so tudi gospodarske razlike. Državljanom je ob slovesu zato priporočil, naj nehajo govoriti drug mimo drugega in se bolj poslušajo.

Republikanci ne verjamejo v podnebne spremembe, Obama pa je dejal, da pretvarjanje, da problem ne obstaja, tega problema ne bo odpravilo. Pozval je k ohranitvi napredka in nadaljevanju dela na tem področju.

Pohvalil se je z odstranitvijo več deset tisoč teroristov na čelu z Osamo bin Ladnom in dejstvom, da tuja teroristična organizacija v osmih letih na ameriških tleh ni izvedla napada. Izvedli so jih posamezniki, ki jih navdihuje Islamska država, Obama pa se je pohvalil, da so ji skupaj z zavezniki uspeli odvzeti polovico osvojenega ozemlja.

Profimedia

Ob tem je Američane pozval, naj se ne vdajajo strahu in še naprej zavračajo diskriminacijo muslimanov. Guantanama mu ni uspelo zapreti, je pa uspel končati mučenje terorističnih osumljencev.

Proti koncu govora, ko se je začel zahvaljevati, je malce zajokal. Sodelavcem in podpornikom je zagotovil, da so skupaj uspeli spremeniti svet, izbiro Josepha Bidna za podpredsednika je označil za svojo prvo in najboljšo izbiro, saj je dobil brata. Soprogi Michelle je povedal, da ni bila le žena in mati njegovih otrok, ampak najboljša prijateljica.

"Iz Bele hiše si naredila prostor za vse in zaradi tvojega vzora si novi rodovi postavljajo višja obzorja," je dejal Obama in hčerki Malio in Sasho pohvalil, da sta v zadnjih osmih letih zrasli v izjemni mladi ženski, pametni in lepi, prijazni, premišljeni in polni strasti. "Od vseh stvari, ki sem jih dosegel v življenju, sem najbolj ponosen, da sem vajin oče," je dejal.