Na Trgu sv. Petra pričakujejo več sto tisoč vernikov in več tujih državnikov. Papež Frančišek bo namreč za svetnico razglasil pokojno redovnico mater Terezo, ki je življenje posvetila pomoči najrevnejšim. v Vatikanu in Rimu pa bodo veljali močno poostreni varnostni ukrepi. Slovesnost bo potekala ob močno poostrenih varnostnih ukrepih.
Mati Tereza, leta 1910 rojena kot Agnes Gonxa Bojaxhio albanskim staršem v Makedoniji, je leta 1949 v tedanji Kalkuti, danes Kolkati, odprla prvo šolo za revne, leta 1950 pa je ustanovila red Misijonark ljubezni. Leta 1979 je za pomoč najrevnejšim prejela Nobelovo nagrado za mir. Umrla je leta 1997 v Kalkuti, stara 87 let.
Udeležbo potrdilo več tujih državnikov
Postopek razglasitve matere Tereze za svetnico je eden hitrejših v novejši zgodovini Cerkve. Leta 2003 so jo razglasili za blaženo na podlagi čudežne ozdravitve indijskega dekleta, ki je imelo tumor na črevesju. Pogoje za razglasitev matere Tereze za svetnico je papež Frančišek potrdil decembra lani, ko ji je priznal še drugi čudež - nepojasnjeno ozdravitev nekega Brazilca, ki je imel več neozdravljivih možganskih tumorjev.
Kanonizacije se bo po napovedih udeležilo tudi več tujih državnikov, med njimi 13 predsednikov držav in vlad, ter več sto tisoč vernikov.
V Vatikanu in Rimu bodo ob kanonizaciji matere Tereze veljali močno poostreni varnostni ukrepi. Zračni prostor nad Rimom bo v času kanonizacije zaprt, območje Vatikana bodo nadzirali pripadniki protiterorističnih enot in specialci.
Med verniki je bilo za današnji dogodek tako veliko povpraševanje, da bi lahko v Vatikanu podvojili število vstopnic, a tega zaradi varnostnih in prostorskih omejitev niso storili, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Posvetitve so se udeležili tudi številni romarji iz Indije, kjer je mati Tereza delovala, pa tudi nekaj vernikov iz Slovenije.
V okolici Trga sv. Petra je za varnost obiskovalcev skrbelo 3000 policistov, že od jutra pa so območje preletavali helikopterji.
Številni verniki so se zbrali tudi v Kolkati, kjer so slovesnost ob kanonizaciji neposredno prenašali prek velikih zaslonov. "Posebne nedeljske maše in molitve bodo potekale v materini hiši, centrih Misijonark ljubezni in drugih cerkvah po državi," je po poročanju dpa povedala tiskovna predstavnica reda Sunita Kumar.
Indijski predsednik Mukherjee je mater Terezo označil za "odrešenico revnih in steber podpore šibkim in trpečim". Dodal je, da bo lahko vsak Indijec ponosen na njeno posvetitev.
Čudeži
Mati Tereza, leta 1910 rojena kot Agnes Gonxa Bojaxhio albanskim staršem v Makedoniji, je leta 1949 v indijski Kalkuti, danes Kolkati, odprla prvo šolo za revne. Leta 1979 je za pomoč najrevnejšim prejela Nobelovo nagrado za mir, umrla pa je leta 1997 v Kalkuti, stara 87 let.
Postopek razglasitve matere Tereze za svetnico je bil eden hitrejših v novejši zgodovini Cerkve. Leta 2003 so jo razglasili za blaženo na podlagi čudežne ozdravitve indijskega dekleta, ki je imelo tumor na črevesju. Pogoje za razglasitev matere Tereze za svetnico je papež Frančišek potrdil decembra lani, ko ji je priznal še drugi čudež - nepojasnjeno ozdravitev nekega Brazilca, ki je imel več neozdravljivih možganskih tumorjev.
Mati Tereza od danes svetnica
Papež Frančišek bo danes v Vatikanu za svetnico razglasil pokojno albansko redovnico mater Terezo, ki je življenje posvetila pomoči najrevnejšim.