Kot je pojasnil, so človekoljubni delavci med obiskom v bolnišnici v Madaji ugotovili, da okoli 400 ljudi trpi zaradi podhranjenosti in drugih bolezni ter da bodo umrli, če ne bodo dobili ustreznega zdravljenja.
Dodal je, da so Združeni narodi sirsko vlado in oborožene skupine, ki nadzirajo dostop do mesta, pozvale, da dovolijo njihovo evakuacijo.
Nekaj ur pred tem je v to mesto s 40.000 prebivalci, ki je v rokah upornikov, že pol leta pa ga oblegajo vladne sile, v ponedeljek prispel konvoj s humanitarno pomočjo. S 44 tovornjaki Rdečega polmeseca, Mednarodnega odbora Rdečega križa in Združenih narodov so pripeljali skupno 330 ton hrane in medicinske pomoči, ki naj bi zadoščala za 40 dni. Zaradi večmesečne blokade je sicer v mestu zaradi lakote umrlo skoraj 30 ljudi.
Enaindvajset tovornjakov s pomočjo pa je prispelo v mesti Fuaja in Kafraja na severozahodu Sirije, ki sta pod nadzorom vladnih sil Bašarja al Asada, a ju obkoljujejo islamistični uporniki. V teh dveh krajih naj bi bilo od lanskega marca ujetih okoli 20.000 ljudi.
Gre sicer za mesta, ki so bila zajeta v septembrskem zgodovinskem dogovoru o prekinitvi nasilja in dostavi humanitarne pomoči na nekaterih območjih v Siriji. V Madajo je pomoč nazadnje prišla oktobra lani, odtlej pa je bil ta kraj nedostopen.