Kot je pojasnil, bodo z odločitvijo počakali na zaključke današnjega zasedanja voditeljev držav EU in ločenega srečanja voditeljev štirih članic višegrajske četverice. V slednji so poleg Madžarske še Slovaška, Češka in Poljska. Slovaška in Češka sta Madžarski sicer že obljubili, da bosta njeno južno mejo pomagali varovati s svojimi policisti in vojaki.
Madžarska vlada je že pred tem danes sporočila, da je dokončala izgradnjo ograje na meji s Hrvaško ter da sta vojska in policija zdaj pripravljeni, da mejo zapreta, ko bo sprejeta odločitev o tem.
Kot je zatrdil vodja Orbanovega kabineta Janoš Lazar, je vlada "pripravljena in sposobna zapreti zeleno mejo s Hrvaško ter jo fizično zaščititi na podlagi pravnih predpisov".
Glede tega, kdaj naj bi vlada sprejela odločitev o morebitnem zaprtju meje, Lazar sicer ni bil tako jasen kot njegov šef, saj je dejal le, da najverjetneje v prihodnjih dneh. Kot je še dejal, bo ta odločitev odvisna od pogovorov, ki jih ima premier trenutno v Bruslju.
Po navedbah Budimpešte je na ozemlje Madžarske letos prišlo že 378.000 beguncev in migrantov, do konca leta pa bi to število lahko doseglo 600.000 ali celo 700.000.
Potem ko je Madžarska sredi septembra zaprla mejo s Srbijo, se je begunski tok preusmeril na Hrvaško, ki pa begunce vozi naprej na mejo z Madžarsko. Ta jih nato pelje naprej na mejo z Avstrijo, od koder begunci svojo pot nadaljujejo proti Nemčiji in skandinavskim državam. Madžarska se je nato odločila, da bo ograjo postavila še na meji s Hrvaško.