Zunanji ministri Irana in šesterice velesil - petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije - so 14. julija dosegli zgodovinski sporazum, ki naj bi končal 13-letni jedrski spor z Iranom.
Izpogajani kompromis naj bi Zahodu v prvi vrsti zagotovil, da Iran ne bo izdelal jedrske bombe. Teheran je moral zato pristati na stroge omejitve svojega jedrskega programa in mednarodne inšpekcije, ki jih bodo izvajali inšpektorji IAEA. V zameno bodo postopoma odpravljene sankcije, ki jih je Zahod v preteklosti uvedel proti Iranu in so močno prizadele iransko gospodarstvo, še posebej naftni sektor.
Obisk generalnega direktorja IAEA v Teheranu sovpada z zaključevanjem preiskave te mednarodne agencije o preteklih jedrskih aktivnosti Irana. Preiskava je eden od pogojev, postavljenih v omenjenem zgodovinskem sporazumu za odpravo sankcij. Te pogoje mora Iran izpolniti do 15. decembra.
Rohani je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa privolil v izvajanje t.i. dodatnega protokola IAEA, ki predvideva tudi nenapovedane inšpekcije v jedrskih in vojaških objektih. V prihodnjih tednih je predviden pregled vojaškega kompleksa Parčin blizu Teherana, kjer so Iranci po navedbah zahodnih virov v preteklosti izvajali preizkuse komponent jedrskega orožja, medtem ko Teheran te navedbe zanika. Nekateri predstavniki iranske vlade takšnim pregledom močno nasprotujejo.