Svet

Posojene milijone lahko pozabimo

Črt Kaker
29. 6. 2015, 07.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Grški parlament je v noči na nedeljo podprl predlog premierja Aleksisa Ciprasa o referendumu o usodi Grčije in njenega obstanka v EU kljub jasnemu uporu ter nezadovoljstvu evropskih voditeljev.

Reuters

Cipras je referendum napovedal v noči na soboto po prihodu z vrha Evropske unije v Bruslju, premislil pa si ni niti po sobotni odločitvi evroskupine, da programa pomoči Grčiji ne podaljša za en mesec, da bi v miru izvedli referendum. Poslanci so njegov predlog podprli s 178 glasovi za in 120 proti.

»Nekateri mislijo, da so zadeve v Grčiji igra. Dostojanstvo našega ljudstva ni igra,« je v parlamentu dejal grški premier ter spomnil na številne brezposelne in revne Grke. »Milijon in pol brezposelnih ni igra. Trije milijoni ljudi, ki živijo v revščini, niso igra,« je opozoril in dodal, da grožnje, izsiljevanje in poskus ustvarjanja panike ne bodo spremenili volje grškega ljudstva, da živi dostojanstveno.

Grška drama v slogu telenovel

Tisti, ki je razvoj grške drame v preteklih tednih in mesecih pozorno spremljal, je ob tem vsekakor dobil občutek, da spremlja odlično mehiško nanizanko, polno preobratov, zamer, obljub, maščevanj in trpljenja. A v tem primeru ne gre za nanizanko. Razmere so postale še kako resne. Poznavalci poudarjajo, da če se ne bo v današnjem dnevu zgodil čudež, bo Grčija z jutrišnjim dnem plačilno nesposobna.

Težave grških bank

K plačilni in kreditni nesposobnosti Aten pa lahko pripomore tudi odločitev Evropske centralne banke (ECB), da ustavi izredno likvidnostno pomoč, s katero je držala grške banke pri življenju. Da je malo verjetno, da bo ECB še naprej pomagala Grčiji v okviru mehanizma nujne likvidnostne pomoči (ELA), je že v soboto dejal dobro obveščen vir blizu ECB. »Ni razloga, da bi dali še več denarja,« je dejal vir. Če bo ECB pipico zaprla, to pomeni, da grške banke danes ne bodo poslovale, Atene pa bodo moralo omejiti dvig gotovine grških državljanov iz obubožanih bank.

Kritični slovenski politiki

Dogajanje zadnjih dni je pokomentiral tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec, ki je prepričan, da do dogovora med stranema ne bo prišlo. »Očitno se je grški premier Aleksis Cipras odločil za referendum, ker ne more izpolniti nerealnih predvolilnih obljub o tem, da Grčiji ne bo treba izpolnjevati obveznosti, ki jih je postavila EU,« je navedel zunanji minister in dodal, da »verjetno lahko pozabimo na denar, ki smo ga dali Grčiji«.

Prvak Socialnih demokratov Dejan Židan je ob tem opozoril, da pri dogajanjih v Grčiji ne gre samo za finančno, temveč tudi za gospodarsko, socialno in politično krizo. »Krivde ni mogoče iskati samo na strani predvolilnih obljub grške vlade, ki jih je v praksi nemogoče realizirati, temveč tudi na trenutke pokroviteljskem, mogoče celo privoščljivem ravnanju voditeljev EU,« ugotavlja prvak SD.

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo