Smrt na stotine oz. celo tisoče ljudi na poti iz Afrike v Evropo bi lahko preprečili le z ustavitvijo prihodov plovil, je novinarjem dejal Abbott. "Nujno je, da Evropa sprejme strogo politiko, ki bi lahko končala trgovanje z ljudmi v Sredozemskem morju," je menil.
Ob prihodu na oblast septembra 2013 je Abbottova vlada začela operacijo pod vodstvom vojske, v okviru katere vojaške ladje prestrežejo plovila z migranti in jih napotijo v drugo smer, še preden dosežejo celino.
Pošljejo jih bodisi nazaj na njihovo izhodiščno točko, ki je ponavadi Indonezija, bodisi v centre za priseljence na tihomorskih otokih Papua Nova Gvineja in Nauru, kjer sicer vladajo nečloveške razmere. Prosilci za azil se ne smejo naseliti v Avstraliji, niti če se izkaže, da gre za resnične begunce.
Tako Združeni narodi kot zagovorniki človekovih pravic ureditvi očitajo, da krši konvencijo o beguncih iz leta 1951, katere podpisnica je tudi Avstralija. Kritike letijo tudi na dolgotrajno obravnavanje prošenj za azil in pogoje bivanja v taboriščih za priseljence.
Kriza z migranti v Evropi je pred dnevi spet prišla v središče pozornosti, ko je v novi tragediji na morju umrlo prek 700 oz. po zadnjih podatkih celo okoli 800 ljudi.
Evropska komisija je v ponedeljek v Luksemburgu na skupnem zasedanju zunanjih in notranjih ministrov EU predstavila načrt v desetih točkah za ukrepanje v odziv na krizo. V četrtek bodo o njem na izrednem zasedanju v Bruslju razpravljali voditelji članic EU.