Svet

Slovenska družina iz Jemna prispela na varno

Luka Tetičkovič
1. 4. 2015, 18.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Savdska Arabija je v sklopu koalicije arabskih narodov sprožila serijo zračnih napadov na položaje uporniških Hutijev v Jemnu. Na udaru je predvsem prestolnica Sana; tam je bivala tudi slovenska družina, ki je medtem že prispela na varno.

Reuters
Žrtve koalicijskih zračnih napadov so predvsem civilisti.

Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) nam je sporočilo, da je štiričlanska slovenska družina, ki je bivala v jemenski prestolnici Sana, zaprosila za pomoč pri evakuaciji iz države. Včeraj okoli 15. ure je tako že srečno pristala v etiopski prestolnici Adis Abeba, kamor je dopotovala z evakuacijskim letom v režiji Organizacije združenih narodov. Mama, oba otroka in babica so v dobrem zdravstvenem stanju in bodo s prvo ustrezno letalsko povezavo odpotovali v domovino, so še sporočili z MZZ, kjer so se pri reševalni akciji oprli na kitajske in indijske diplomate, ki so poskrbeli za prosta mesta na lastnih evakuacijskih plovilih.

Reuters

Savdska intervencija

Arabska intervencija v Jemnu:

Graphic News

Poleg zračnih napadov so savdske pomorske sile začele blokado jemenskih pristanišč, pri čemer preprečujejo tudi dostavo humanitarne pomoči Rdečega križa, so izjavili v mednarodnem komiteju te organizacije. Savdske zračne sile po poročanju zahodnih medijev prav tako napadajo civilne tarče, v ponedeljkovem napadu so bombe zadele begunsko taborišče in ubile 29 ljudi.

Intervencija sunitske kraljevine Savdijcev ima uradno podporo Združenih držav Amerike in okoliških arabskih držav, vključno s tesnima zaveznicama ZDA – Pakistanom in Egiptom.

Tarča posega so šiitski Hutiji, ki sicer imajo podporo Irana, vendar naj ne bi bili pod njegovim nadzorom. V preteklih mesecih so s protesti, ki jim je sledil državni udar, odstavili sunitskega premierja Mohameda Basindava, temu je januarja sledil tudi odstop sunitskega predsednika Abd Rabuja Mansurja Hadija.

Reuters

Nestabilna država

Čeprav hutijski uporniki zatrjujejo, da se bojujejo proti korupciji in ekstremizmu v državi, je mednarodna skupnost na strani Hadija, ki je tudi zaveznik ZDA v boju proti Al Kaidi, ki ima prav v Jemnu svojo najmočnejšo izpostavo. Uporniki se niso ustavili v Sani in so začeli prodirati na jug z napadi na Aden, zaradi česar je Hadi pobegnil iz predsedniške palače ter zaprosil Varnostni svet Združenih narodov za odobritev vojaškega posredovanja proti hutijskim upornikom, ki so razpisali denarno nagrado za prijetje predsednika. Po mnenju poznavalcev bi lahko najrevnejša arabska država postala prizorišče posrednega bojevanja med šiitskim Iranom in Savdsko Arabijo, skupaj z njenimi sunitskimi zaveznicami na območju, ki podpirajo predsednika Hadija.

Jemen, ki je bil nekoč razdeljen na južni in severni del, bi lahko spet razpadel, vendar tokrat ne le po geografski, temveč tudi po sektaški liniji. Nekatera sunitska plemena na severu Jemna, ki so ga zavzeli šiitski Hutiji, so tako že sklenila zavezništva s teroristično skupino Al Kaida, ki je sicer dominantna v južnem Jemnu.