Svet

Epidemija ebole je katastrofa mednarodnih razsežnosti

STA/J.P.
8. 8. 2014, 12.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi epidemije ebole, ki od začetka leta pustoši po zahodu Afrike in je terjala že skoraj tisoč življenj, razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja. To odločitev je danes na novinarski konferenci sporočila generalna direktorica WHO Margaret Chan, poročajo tuje tiskovne agencije.

Tako se je sicer na zasedanju v Ženevi soglasno odločil poseben odbor WHO za izredne razmere, ki ga sestavljajo mednarodni strokovnjaki na področju zdravja in zdravstvenih politik, je pojasnila Chanova.

Kot so za STA pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, to pomeni, da je WHO ebolo razglasila za "izredni dogodek, ki pomeni tveganje za javno zdravje mednarodnega pomena in zahteva usklajen mednarodni odziv".

Vlade prizadetih držav so pozvane, da - če tega še niso storile - razglasijo izredne razmere.

Ta odločitev WHO omogoča, da sedaj po vsem svetu razglasi mednarodnopravno zavezujoča zdravstvena pravila s ciljem zajezitve epidemije nevarnega virusa. Med drugim so možni ukrepi karantene, kot so zaprtje meja ter omejitve mednarodnih potovanj.

Zaenkrat se sicer pristojni odbor WHO za to vrstne ukrepe ni odločil. Morajo pa biti potniki nujno seznanjeni s situacijo glede ebole in tem, kako se zaščititi pred njo. Okuženi z ebolo lahko potujejo le izjemoma, ko ustrezno zdravljenje tam, kjer se nahajajo, ni mogoče. Vlade prizadetih držav so pozvane, da - če tega še niso storile - razglasijo izredne razmere.

Kot je poudarila Chanova, smo na zahodu Afrike priča najhujši epidemiji smrtonosne hemoragične mrzlice v zadnjih štirih desetletjih. Mednarodno skupnost je pozvala, naj pomaga prizadetim državam.