Pristojne oblasti predvidevajo, da se bo število smrtnih žrtev še povečalo. Večje število mrtvih pa je še vedno ujetih v podpalubju ladje, ki leži na globini skoraj 50 metrov. Iskanje trupel in morebitnih preživelih je oteženo in so ga v petek in soboto zaradi slabih vremenskih razmer začasno prekinili.
Ladjo z begunci iz Afrike, na kateri naj bi bilo približno 500 ljudi, je v četrtek zajel požar in je potonila. Nesrečo je preživelo 155 ljudi, od tega 154 iz Eritreje in en državljan Tunizije. V petek, na prvi dan žalovanja v Italiji, je premier Enrico Letta simbolično podelil italijansko državljanstvo žrtvam nesreče. A preživelim grozijo obtožbe zaradi nezakonitega priseljevanja na podlagi stroge italijanske migracijske zakonodaje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Evropi so se zaradi nesreče okrepili pozivi k temeljiti reformi migracijske politike. Kljub tragediji pri Lampedusi pa begunci še naprej poskušajo doseči italijansko obalo. Danes sta 200 ljudi, od tega tudi 45 otrok in 28 žensk, na morju rešili dve ladji, ki sta jih odpeljali do Pozzalla na jugovzhodu Sicilije. V nedeljo pa je italijanska obalna straža prestregla dve ladji s približno 350 begunci okoli 60 navtičnih milj od sicilijanske Avole. Večina beguncev naj bi bila iz Egipta in Sirije.
Danes na kopno potegnili še 17 trupel
Pred italijanskim otokom Lampedusa so potapljači našli nova trupla ponesrečenih imigrantov. Samo v nedeljo so iz morja potegnili 83 trupel, danes pa še 17, tako da se je število smrtnih žrtev četrtkove nesreče zdaj povzpelo na 211, je poročala francoska tiskovna agencija AFP, sklicujoč se na reševalce.