Tako se izvršujejo postopki iz uredbe o prostorskih ureditvenih pogojih za sanacijo degradiranega prostora v TNP. Bohinjski župan pa znova poziva vlado naj uredbo razveljavi. Potem ko je 20 lastnikov nelegalnih objektov v TNP že lani prejelo pravnomočne odločbe o rušenju, je kazalo, da je inšpekcija izvršilne postopke zamrznila. Občina Bohinj je namreč tedaj vlado pozvala, naj razveljavi uredbo o prostorskih ureditvenih pogojih za sanacijo degradiranega prostora v TNP, po kateri so opredeljene črne gradnje, ki jih je v parku kar okrog 600.
Vendar se je minuli teden izkazalo, za izvršilni postopki tečejo dalje, saj so za četrtek inšpektorji pripravili rušenje objekta na planini Voje, a so ga zaradi pokvarjene mehanizacije prestavili. Danes pa je izvajalec vendarle prišel rušit objekt. Gre za planinski stan, ki ga je v 70-ih letih skupaj z možem prenovila oziroma na novo postavila Nada Kobilica in ga uporabljala za vikend.
Rušenje so opazovali nekateri Bohinjci, ki so bili kritični do dela državnih organov, saj so prepričani, da bi bilo zagotovo prej treba porušiti nekatere druge črne gradnje po državi. "Sedaj rušijo 40 let stare objekte v TNP, medtem ko po državi rastejo veliki novi nelegalno zgrajeni objekti, a jih očitno inšpekcija ne vidi, pri njih zamiži ali pa jih namerava rušiti čez 40 let," je bil oster tudi bohinjski župan Franc Kramar.
Pričakoval je, da bo vlada odpravila uredbo, ki je bila po njegovem mnenju narejena površno in sprejeta na hitro. Sedaj Kramar znova poziva vlado in njeno predsednico Alenko Bratušek, naj država uredbo razveljavi in se odloči za sprejem zakona o črnih gradnjah, ki bo enak za vse in bo določil možnosti legalizacije do določenega datuma ter kazni.
Na območju TNP gradbena inšpekcija trenutno vodi 154 postopkov, pravnomočnih pa je 20 odločb. Nekateri lastniki so svoje objekte že sami odstranili, med njimi je bil tudi lastnik objekta, ki je bil napovedan za rušenje v ponedeljek, saj je ob prihodu izvajalcev sam začel odstranjevati črno gradnjo. Tako mu ne bo potrebno plačati izvršbe, ki sicer za manjše objekte v povprečju znaša od 6000 do 9000 evrov.