Po doslej zbranih podatkih po zaprtju volišč ob 12. uri je devet od 23 kantonov z veliko večino podprlo spremembe, poroča švicarska javna radiotelevizija RTS. Po napovedih švicarskih medijev naj bi glede na prve neuradne izide spremembe azilne zakonodaje podprlo 79 odstotkov volivcev.
Medtem pa je 76 odstotkov volivcev po prvih neuradnih podatkih na današnjem referendumu zavrnilo predlog, da bi volivci neposredno izvolili sedem članov švicarske vlade, namesto da jih imenuje parlament, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Končni izidi referenduma bodo znani pozno popoldne.
Švica je sicer četrta najbolj priljubljena država za priseljence v Evropi z enim prosilcem za azil na 332 prebivalcev. Trenutno v Švici obravnavajo primere okoli 48.000 prosilcev za azil, od tega jih je 28.631 prišlo lani - to je najvišje število v zadnjem desetletju. Večina prosilcev je iz Eritreje, Nigerije, Tunizije, Srbije in Afganistana. Država je lani pozitivno rešila le 11,7 odstotka prošenj.
Med najbolj spornimi spremembami zakonodaje, sprejetimi lani, je sicer ta, da Švica kot razlog za podelitev azila ne upošteva več preganjanja zaradi dezerterstva. Švica je tudi ukinila možnost, ki je bila sicer v Evropi unikatna, da lahko prosilci za azil zaprosijo tudi na švicarskih veleposlaništvih po svetu.
Švicarji strožje proti azilantom
Švicarji so danes podprli predlog vlade o zaostritvi azilne zakonodaje, da bi zajezili pritok beguncev v to bogato državo, so pokazali prvi neuradni izidi.