Svet

V Bengaziju najmanj 28 mrtvih v napadu na sedež uporniške skupine

STA/M.J.
9. 6. 2013, 11.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V libijskem Bengaziju je bilo v soboto ubitih najmanj 28 ljudi, 60 pa je bilo ranjenih, ko so protestniki napadli sedež upornikov, ki so se borili proti nekdanjemu libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju.

Skai

Spopadi so izbruhnili, ko je več deset protestnikov, nekateri od njih so bili tudi oboroženi, poskušalo pregnati brigado Ščit Libije iz stavbe.    "Doslej smo identificirali 28 mrtvih in približno 60 ranjenih," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal zdravnik v bolnišnici v Bengaziju.

Protestniki so v soboto obkolili sedež brigade in zahtevali razpustitev in razorožitev brigade, ob tem pa so pozvali, naj proti Ščitu Libije posredujejo še libijske varnostne sile.

A libijske oblasti, ki po padcu Gadafija še niso bile uspešne pri oblikovanju nove profesionalne vojske in policije, pogosto prosijo ravno Ščit Libije, da posreduje v raznih plemenskih konfliktih, ki kar naprej pretresajo Libijo.

Predstavnik skupine Ščit Libije Adel Tahruni je sporočil, da je umrl en pripadnik njihove skupine, sedem pa je bilo ranjenih. Tahruni je ob tem branil "legitimnost" brigade in dejal, da je nedavno uradno prešla pod okrilje libijskega obrambnega ministrstva. Dodal je še, da so se med miroljubne demonstrante pred poslopjem Ščita Libije pomešali oboroženi napadalci, ki so začeli streljati na poslopje in metati improvizirane eksplozivne naprave.

Predstavnik libijskih oboroženih sil, polkovnik Ali al Šiki, pa je dejal, da je brigada "rezervna sila libijske vojske" in da je bil sobotni napad enakovreden "napadu na legitimne oblasti".

Libijski premier Ali Zeidan je ponoči sporočil, da so pripadniki Ščita Libije zapustili napadeni sedež in da je libijska vojska prevzela nadzor nad lokacijo in težkim orožjem, ki ga je tam našla. Zeidan je še napovedal preiskavo incidenta in vse vpletene strani pozval, naj ohranijo mirno kri.

Nove libijske oblasti so bile sicer neuspešne pri razorožitvi in razpustitvi nekdanjih uporniških skupin, a istočasno poskušajo nekatere legitimirati kljub velikemu nasprotovanju libijskega prebivalstva.