Po mnenju kritikov je cilj sojenja utišati nasprotnike oblasti. Deset obtožencev je obravnavo spremljalo izza steklenih sten, preostala dva, ki nista v priporu, pa sta sedela na klopi v dvorani. Sodijo jim zaradi nasilja, ki ga v Kremlju označujejo kot "množične izgrede". Mirno zborovanje v središču Moskve 6. maja lani je namreč preraslo v nasilne proteste, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zaradi nasilja na lanskoletnih protestih je bilo obtoženih 25 ljudi. Poslovnež Maksim Luzjanin je bil že lani, potem ko je priznal krivdo, obsojen na štiri in pol leta zapora, aprila pa je sodišče v Moskvi zaradi vpletenosti v proteste aktivista Konstantina Lebedeva obsodilo na dve in pol leti zaporne kazni.
Proti blogerju in znanemu voditelju protestnega gibanja Alekseju Navalnemu medtem poteka sojenje zaradi obtožb poneverbe, zaradi katerih mu grozi do deset let zapora.
Še en nasprotnik Kremlja Garij Kasparov je medtem v Ženevi v sredo sporočil, da se ne namerava vrniti v domovino. "Trenutno resno dvomim, da bi lahko v primeru vrnitve v Moskvo pripotoval nazaj," je dejal Kasparov. Kot je pojasnil, je v Rusijo in nazaj potoval do konca februarja, ko je spoznal, da je morebiti del preiskave proti opoziciji.
Kasparov se je tako pridružil številnim vladnim kritikom, ki so v luči poostrenega nadzora nad nasprotniki Kremlja in nevladnimi organizacijami v zadnjih mesecih zapustili Rusijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Začetek sojenja obtoženim nasilja na protestih proti Putinu
V Moskvi se je danes začelo sojenje 12 obtoženim nasilja na protestih proti predsedniku države Vladimirju Putinu, ki so potekali maja lani, na predvečer njegove prisege za nov predsedniški mandat.