Kako uloviti netopirja?

V Tivoliju danes tradicionalna Noč netopirjev

A. M./STA
29. 8. 2024, 07.46
Posodobljeno: 29. 8. 2024, 07.49
Deli članek:

Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev bo danes ob 20. uri ob ribniku za Čolnarno v Tivoliju izvedlo lov netopirjev, s katerim zaznamujejo mednarodno noč netopirjev in ozaveščajo o pomenu in varstvu teh sesalcev. Mednarodni sporazum o varstvu evropskih vrst netopirjev Eurobats koordinira program že od leta 1997.

Profimedia
Noč netopirjev vsako leto poteka že od leta 1997.

Kot je zapisano na spletni strani društva, se bodo udeleženci na dogodku spoznali z metodo lovljenja netopirjev v mrežo in si jih ogledali od blizu. Aktivnost bo potekala v sklopu projekta Netopirji - skrivnostni Ljubljančani 8, so še zapisali.

Netopir leta je navadni netopir (angleško Myotis myotis), zato se bodo organizacije iz več kot 35 evropskih držav letos in naslednje leto osredotočale na promocijo varstvenih rešitev ter na dvig javne ozaveščenosti o tej ogroženi vrsti netopirja, so zapisali pri društvu.

Do zdaj so na svetu odkrili približno 1400 vrst netopirjev, kar pomeni, da gre za drugi največji red sesalcev na svetu. So edini sesalci, ki zmorejo leteti, in igrajo ključno vlogo v vseh ekosistemih. Veliko vrst netopirjev se prehranjuje z žuželkami, vključno s tistimi, ki veljajo za škodljivce na kmetijskih poljščinah ali drugih nasadih.

Po podatkih ministrstva za naravne vire in prostor so v Sloveniji doslej zabeležili 33 vrst netopirjev, vendar naj bi ena od njih že izumrla, kar pomeni, da je trenutno prisotnih 32 vrst. Te vrste spadajo v štiri družine: gladkonose, trdouhe, dolgokrile netopirje in podkovnjake.

Slovenija že 26 let zapored obeležuje dogodek v čast netopirjem. Od leta 1999 Slovensko društvo za preučevanje in varstvo netopirjev v sodelovanju z drugimi organizacijami vsakoletno organizira različne ozaveščevalne aktivnosti - od predavanj in razstav do vodenih sprehodov s poslušanjem in opazovanjem netopirjev.

Pri organizaciji letošnjega mednarodnega dneva netopirjev v Sloveniji sodelujejo številne organizacije, med katerimi so Iniciativa mestni zbor, Javni zavod Krajinski park Goričko, Knjižnica Šiška, Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Maribor, Odbor za varstvo narave Biosfernega območja Kras in porečje Reke, Organizacija za participatorno družbo, Park Škocjanske jame Slovenija, Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev, Turizem Grosuplje in Županova jama.