Odločitev za novi cenik oziroma podražitev, ki jo je prejšnji teden po zasedanju sveta ustanoviteljev javnih podjetij naznanila Mestna občina Ljubljana (Mol), je na današnji novinarski konferenci komentiral direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik. Potrdil je, da se s 1. marcem cene dvigajo, in sicer za nekje med 6 in 8 odstotki tako v primeru oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadno vodo kot v primeru ravnanja s komunalnimi odpadki. Dodal je, da bodo v primeru prvega položnice povprečno višje za 2,5 do 3,5 evra, predvsem glede na to, ali gre za priklop na greznico, ali pa malo čistilno napravo. Po navedbah Polutnika so cene preračunane na podlagi metodologije v skladu z državno uredbo. V resnici bi morale biti še višje, a so za 2,5 odstotne točke nižje zaradi poračuna iz leta 2023.
Nič več zastonj
Polutnik je nato pojasnil še odločitev za večjo spremembo pri cenah ravnanja z nekomunalnimi odpadki, ki je bodo deležne pravne osebe, na svoji koži pa je ne bodo občutili občani. Storitev namreč s 1. marcem v nekaterih primerih ne bo več brezplačna, pri čemer bo pomembno, s katerim vozilom bodo posamezniki gradbene odpadke pripeljali. Kot je izpostavil Polutnik, so številna zasebna podjetja »to izkoriščala in trpala deponijo.« Tako podjetja kot samostojni podjetniki bodo morali odlaganje denimo gradbenih odpadkov odslej plačevati. »Za občane se v tem primeru nič ne spreminja,« je poudaril in dodal, da bodo lahko to storitev še naprej koristili brezplačno. So pa po njegovih besedah nekatera podjetja dejstvo, da je bila ta storitev brezplačna, izkoriščala. Če je bilo v zbirni center nekdaj odloženega 3000 ton materiala in odpadkov, se je to od takrat, ko je postalo brezplačno, povišalo na ogromnih 18.000 ton. »To pomeni, da smo Ljubljančani plačevali tudi za vsa ta podjetja,« je navedel Polutnik. Še več, ugotovili so, da nekatera podjetja odpadke vozijo iz širše okolice, ne samo iz Ljubljane, »celo iz Litije.« Pojasnil je še, da so se za to odločili predvsem zaradi skrbi za naravo, pri čemer je prebivalce pozval, naj v primeru, če zaznajo kakršne koli nepravilnosti, torej nekoga, ki bi zdaj odpadke odlagal v naravi, nikar ne odlašajo s prijavo na inšpekcijo ali pozivom na Mol.
Pod črto, od 1. marca bodo brez tehtanja in plačila sprejeli le tiste uporabnike, ki bodo mešane gradbene odpadke (beton, opeka, ploščice, keramika ...) brez nečistoč pripeljali z osebnim vozilom ali z enoosno prikolico. Ostale uporabnike oziroma vozila z gradbenimi odpadki, kot so dvoosne prikolice, kombiji in tovorna vozila, bodo preusmerili na tehtnico in prevzem odpadkov zaračunali. Za oddajo gradbenih odpadkov, ki vsebujejo azbest, ostajajo enaka navodila kot doslej, in sicer jih bodo brez plačila sprejeli na evro paleti višine 0,5 metra, oviti s folijo, skladno z varnostnimi predpisi, večje količine pa bodo stehtali in zaračunali po veljavnem ceniku. Dodatne ukrepe na tem področju bodo pripravljali postopoma in sistem v prihodnje nadgradili še z identifikacijo uporabnikov prek mesečnih položnic, so med drugim navedli na mestni občini.
Janković: To je nedopustno
Na novinarski konferenci je spregovoril tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je poudaril, da je vseh sedem občin ustanoviteljic odločitev sprejelo soglasno. »Zdi se mi smešno, če se nekdo posmehuje temu ukrepu.« Poudaril je, da se zavedajo nevarnosti, da bi katero od podjetij zdaj odpadke začelo metati v naravo, saj so v vseh teh letih odstranili že približno »20.000 črnih odlagališč.« Po tehtnem premisleku so odločili, da je to treba storiti. Nedopustno je namreč, da »nekdo, ki dela šolo, vrtec v Litiji,« to tam zaračuna, v Ljubljano pa vozi odpadke brezplačno, je pojasnil župan. Kar zadeva odlaganje odpadkov v naravi je Janković opozoril, da so kazni zelo visoke, »če bo treba, jih bomo tudi dvignili.«