Nemogoče sobivanje

Krvavški Janez Janša v sporu z gostinci in lastniki

Barbara Pance in Nataša Markovič / Preiskovalno.si
7. 11. 2023, 18.47
Posodobljeno: 7. 11. 2023, 18.47
Deli članek:

Več kot sedemindvajset let so Štuparjevi na Krvavcu. Njihovo gostišče Kekec v Tihi dolini je zapik marsikaterega smučarja, ki rad zavije k njim. Gre za družinsko turistično podjetje, otroci, zdaj že odrasli, prevzemajo gostinsko dejavnost staršev, vendar pa se je družinska obrt zadnja leta spremenila v vojno za preživetje.

Preiskovalno.si
Štuparjevi morajo za normalno obratovanje gostišča Kekec vodo točiti celo noč, da jo je zjutraj dovolj za obiskovalce.

Odkar je lastnik infrastrukture na Krvavcu postal podjetnik Janez Janša, je sobivanje nemogoče. »Ne pozdravi, se ne pogovarja, z njim je nemogoče vzpostaviti pogovor,« pravijo vsaj štirje gostinci, s katerimi smo govorili. Štuparjevi so že od jeseni 2021 brez vode. Kot pravijo, so jim med gradbenimi deli, ki jih izvaja RTC Krvavec, stisnili cev, da voda komaj teče. Je brez pritiska. Kako naj vodijo gostinstvo brez vode? Vodo potrebujejo za strežbo, kuhanje, pomivanje, toaletne prostore. »Gre za namerno dejanje,« je prepričana Tatjana Štupar, saj bi po njenem Janši ustrezalo, da jih ni več na Krvavcu. 

Kaj je v ozadju? Kot pravi Štuparjeva, se je Janša, ki ima objekt zraven njihovega v Tihi dolini, že zanimal za nakup njihovega gostišča Kekec, pa so ga zavrnili. »Imava otroke, oni prevzemajo posel.« Od takrat je postalo sobivanje nemogoče. Tatjana Štupar pravi, da so na lastne stroške vgradili novo cev, vendar je Janša noče priključiti. Janša je namreč pridobil koncesijo za vodo in kot upravljalec bi jo moral pripeljati do brunarice Štuparjevih, pa jo ne. Zakaj, ne vedo.

Infrastruktura in voda v Janševih rokah

Voda je dobrina, ki mora biti dostopna vsem. Voda je ustavna kategorija. Zakaj družina, ki se že 27 let preživlja z gostinstvom na Krvavcu, ne more do vode? In zakaj nihče v tej državi ne ukrepa? 

Janez Janša je prišel do lastništva RTC Krvavec leta 2018. Župan Cerkelj na Gorenjskem pravi, da v zgodbi o pridobivanju lastništva »ni vse čisto«. Janša je tudi nosilec koncesije za vodo, svojo moč in vpliv pa skozi infrastrukturo krepi ter onemogoča druge. Tako pripovedujejo mnogi, s katerimi smo govorili.

Že 27. oktobra smo na RTC Krvavec poslali več vprašanj, med drugim o tem, zakaj onemogočajo Štuparjeve, pa do danes niso odgovorili, čeprav so se uradno prazniki končali 2. novembra. Na dan, ko naj bi bil Janez Janša na dopustu, kot so zapisali, je na Facebooku objavil fotografijo s Krvavca. Torej ni bil nekje daleč in nedosegljiv. A odpisal nam ni. Nam je pa njegov odvetnik Andrej Krašek, ki ga zastopa tudi na sodišču proti Štuparjevim, po telefonu povedal, da Štuparjevi nikoli niso stopili v kontakt z RTC Krvavec ali Janezom Janšo, da nikoli niso ustno ali pisno sporočili, da je kaj narobe s staro cevjo, da pa so šli neposredno v tožbo in zahtevali priključitev nove cevi. Ker je ta postavljena na črno, jo vodstvo RTC Krvavec noče priključiti. 

Štuparjevi so potrdili, da niso stopili v kontakt z Janšem, in dodali, da so v tej zadevi obvestili vodjo obratovanja in odgovorno osebo za vodo. Odgovarjajo, da so leta nemogočih odnosov dokaz, da se z njim ne da nič dogovoriti. Zato upajo, da bo sodišče razrešilo to kalvarijo še pred sezono. Sodnica je predlagala mirno razrešitev, s katero so se vsi strinjali, vendar do rešitve ni prišlo. Še bolj se je zapletlo. Štuparjevi še vedno vse noči počasi točijo vodo, da jo je zjutraj dovolj za obiskovalce Krvavca.

Marko Vavpotič
Podjetnik Janez Janša

Konkurenci odklopil internet

Poiskali smo še druge lastnike in najemnike na Krvavcu, ki so nam povedali enako. Pred nekaj leti Janša »namerno ni priklopil dvosedežnice, ki pelje od Kriške doline do Doma na Krvavcu«. S tem je otežil smuko otrokom, ki so imeli tedensko vozovnico, da so morali hoditi peš, prav tako je delo oteževal najemnikom in lastnikom, ki so morali z avti po malice, kosila. Enosedežnica še do danes ne pelje do Doma na Krvavcu, pravijo. Lastniki apartmajev so prikrajšani, prav tako smučarji s sezonskimi vozovnicami. 

Da bi onemogočil konkurenco, pravijo, je Janša lani na Krvavcu »odklopil internet, da je nehala delovati rezervacijska spletna stran Booking, rezervacije so bile onemogočene, gostje, ki so že bili v enem izmed prenočišč, pa niso imeli brezplačnega interneta. Prav tako niso delovale davčne blagajne, gostinci niso mogli izdajati računov.« Najemniki še potožijo, da Janez Janša postavlja take cene in pogoje pri storitvah, da onemogoča druge. Tako zasnežuje na način, da lahko smučar prismuča le do njega, do nekega drugega turističnega objekta ali gostilne pa ne. Sebi s tem viša dobičke, ostale pa stiska v kot, na rob preživetja. Lani je nudil akcije hrane in pijače s tako znižano ceno, da mu nihče ni mogel slediti. Takole se je glasilo oglasno sporočilo: »Ob nakupu povratne vozovnice za kabinsko žičnico Krvavec boste prejeli kupon za brezplačno kosilo na Plaži Krvavec. #furamkrvavec«

»Nevarno se širijo«

Štuparjevim je že pred leti na lastno pest omejil prostor pred njihovim Kekcem s postavitvijo ograje in tako pregnal smučarje, ki so se tam sončili in počivali, pa čeprav imajo Štuparjevi vse papirje, da se lahko širijo do deset metrov od brunarice. Janez Janša pa je za Dnevnik takrat povedal, »da je njihova skrb varnost smučarjev in da se Štuparjevi nevarno širijo na smučišče«.

Zgodb o tem, kako »krvavški Janez Janša« onemogoča ostale, še ni konec. Lastniki in najemniki pripovedujejo, da jih izsiljuje s cenami, da so imeli dogovor glede avtobusnih prevozov, pa jim je kar po svoje naknadno zasolil cene, da dogovora niso mogli uresničiti. Pred leti je bil objavljen članek o parkiriščih, ki si jih je Janša želel prisvojiti na občinski zemlji. Od občine je, kot so pisali v Dnevniku, želel izsiliti koncesijsko pogodbo za delovanje žičnice v poletnem času, kar bi občino stalo 250.000 evrov, a v Cerkljah v to niso privolili.

Zaradi razmer, ki jih Janez Janša ustvarja na Krvavcu, smo na ministrstvo vprašali tudi, kakšne so možnosti za odvzem koncesije za vodo lastniku, ki drugim omejuje dostop do vode.

Preiskovalno.si
Družini Štupar je brunarica na Krvavcu edini vir preživetja.

Črne gradnje in ekološka bomba

Obrnili smo se tudi na župana Cerkelj na Gorenjskem Franca Čebulja, ki pravi, da je s spori na Krvavcu seznanjen, da »krvavški Janša uživa v tem, da druge onemogoča«. Dodaja, da je »njemu v tej državi dovoljeno vse«. Povedal nam je, da je Janša na črno zgradil objekt zraven svojega hotela, da tam opravlja dejavnost, ki je ne bi smel, in da tržni inšpektorat ni opravil svojega dela. Še več. Dodal je, da so na RTC Krvavec »potegnili asfalt čez vodno zajetje« in da je ogroženih več kot 50.000 gospodinjstev, ki vodo pridobivajo s Krvavca. 

S tržnega inšpektorata so nam odgovorili, da so februarja lani v gostinskem obratu Plaža Krvavec, ki ga upravlja RTC Krvavec, opravili nadzor gostinske dejavnosti in da niso odkrili nepravilnosti, da pa so bile neke manjše odpravljene na kraju samem. Dodatno smo jih vprašali o navedbah, ki smo jih izvedeli na občini, in sicer ali lahko podjetnik v črni gradnji pridobi obratovalno dovoljenje, pa nam na to vprašanje s tržnega inšpektorata še niso odgovorili. Čebulj je dodal, da se je tudi sam obrnil na vse inšpekcije v tej državi in da je »Janezu Janši očitno dovoljeno vse, kar drugim ni«.

Inšpekcija si zatiska oči

Župan Franc Čebulj se čudi, da se inšpekcija ne odpravi na teren in preveri, kdo čisti greznice na Krvavcu. Od 81 greznic jih namreč kar 66 ni v evidenci plačevanja vodarine! »Kdo jih prazni? RTC Krvavec?« se sprašuje župan. Zakaj 66 greznic ne plačuje vodarine? V vodnem zaščitenem območju je namreč treba greznice čistiti tudi na pol leta. Vsaj v prvem vodnem območju, pravi. Zakaj torej inšpekcije ni na Krvavec?  

Tudi medobčinska inšpekcija s sedežem v Kranju je seznanjena z vsem, kar se dogaja na Krvavcu, vendar ne ukrepajo, pravi župan. V uredništvu smo se obrnili nanje in jih vprašali, ali so seznanjeni s stanjem greznic in črnih gradenj, pa so nam glede greznic odpisali, da je »pobuda za uvedbo inšpekcijskega postopka v fazi ugotovitvenega postopka, zato podrobnosti ne morejo komentirati«.

Vprašali smo jih tudi, ali so seznanjeni z domnevnimi številnimi črnimi gradnjami, pa so odpisali, da je to v pristojnosti državne gradbene inšpekcije. Enako so odgovorili na vprašanje o »črnih gradnjah Janeza Janše«, ki jih je omenjal župan Čebulj. Tudi to je v pristojnosti državne gradbene inšpekcije. 

Najprej smo se zaradi pomembnosti vode obrnili na okoljsko ministrstvo in jih vprašali, kdaj nazadnje so bili inšpekcijski nadzori na Krvavcu, koliko jih je bilo in kakšne so bile ugotovitve. Odgovore še čakamo. Z vprašanji smo se obrnili seveda tudi na RTC Krvavec, napisali so, da bodo odgovore posredovali ta teden.  Se nadaljuje.

Estrada

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste